Zamknij

Egzekucja z nieruchomości – na czym to polega?

[email protected] + 11:52, 18.10.2023 Aktualizacja: 11:52, 18.10.2023
mat. prasowe mat. prasowe

Komornik może dążyć do odzyskania pieniędzy należnych wierzycielowi na wiele sposobów. Jednym z tych, które budzą największe obawy, jest egzekucja z nieruchomości. Zastanawiasz się, na czym ona polega i jak jej uniknąć? Dowiedz się więcej.

Kiedy jest możliwa egzekucja z nieruchomości?

Aby komornik mógł przeprowadzić egzekucję z nieruchomości, musi być spełnionych kilka warunków.

  • Po pierwsze, musi istnieć dług, który nie został spłacony na drodze polubownej ani po wydaniu przez sąd nakazu zapłaty.
  • Po drugie, wierzyciel musiał uzyskać klauzulę wykonalności i z gotowym tytułem wykonawczym zwrócić się do komornika. Powinien on być przypisany terytorialnie do miejsca, w którym znajduje się nieruchomość.
  • Po trzecie, wierzyciel we wniosku musiał wskazać, że jednym ze sposobów odzyskiwania długu może być egzekucja z nieruchomości.

Dopiero w takiej sytuacji, jeżeli do dłużnika należy nieruchomość, możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Jak wygląda egzekucja z nieruchomości?

Egzekucja z nieruchomości przebiega w kilku etapach.

  • Najpierw komornik wysyła do dłużnika wezwanie do zapłaty. Informuje jednocześnie, że jeśli zaległa kwota nie zostanie uregulowana, rozpocznie egzekucję.
  • Moment doręczenia wezwania do zapłaty i/lub data dokonania wpisu o zajęciu komorniczym w księdze wieczystej oznacza jej zajęcie komornicze.
  • Jeżeli w ciągu 14 dni dłużnik nie zapłaci zasądzonej kwoty, komornik zleci biegłemu sądowemu oszacowanie wartości nieruchomości i sporządzenie jej opisu.
  • Po otrzymaniu tych dokumentów komornik będzie mógł wystawić nieruchomość na licytację publiczną. Może wziąć w niej udział każdy, kto wpłaci wadium. Wygrywa ten, kto zadeklaruje nabycie nieruchomości za najwyższą kwotę (minimum to odpowiednio 75% jej wartości przy 1. licytacji i 67% (2/3) wartości przy drugiej i kolejnych).
  • Gdy osoba, która wygrała licytację, uiści należność, środki są przeznaczane na uregulowanie długu lub kilku należności.

Egzekucja należności – co może zająć komornik?

Komornik może zająć wszelkiego typu nieruchomości – np. domy, mieszkania, grunty, a także garaże czy miejsca postojowe. Co istotne, przedmiotem egzekucji może być zarówno cała nieruchomość, jak i jej część – jeśli np. osobie zadłużonej przypada 50% własności lokalu. W takiej sytuacji to tylko jej udział jest licytowany.

Możliwe jest też prowadzenie egzekucji, gdy nieruchomość to majątek wspólny małżonków – jeśli komornik uzyska tytuł wykonawczy przeciwko obojgu. Jeśli drugi małżonek wyraża wobec tego sprzeciw, w niektórych przypadkach możliwe jest nawet ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej.

Co można zrobić, aby uniknąć egzekucji z nieruchomości?

Najprostszym sposobem na uniknięcie egzekucji z nieruchomości, a co za tym idzie, utraty domu czy mieszkania, jest dogadanie się w sprawie długu, zanim sprawa trafi do komornika. Bardzo często jest to możliwe – pod warunkiem rozpoczęcia spłaty zobowiązania w ratach. Przykładowo w Ultimo można uzgodnić nowy harmonogram spłaty za pośrednictwem portalu obsługi zadłużenia klienta. To wygodne i dyskretne rozwiązanie, które może uchronić przed poważnymi konsekwencjami. Warto więc z niego skorzystać i krok po kroku wyjść z długów, nie tracąc najcenniejszego majątku.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%