Komornik może dążyć do odzyskania pieniędzy należnych wierzycielowi na wiele sposobów. Jednym z tych, które budzą największe obawy, jest egzekucja z nieruchomości. Zastanawiasz się, na czym ona polega i jak jej uniknąć? Dowiedz się więcej.
Aby komornik mógł przeprowadzić egzekucję z nieruchomości, musi być spełnionych kilka warunków.
Dopiero w takiej sytuacji, jeżeli do dłużnika należy nieruchomość, możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Egzekucja z nieruchomości przebiega w kilku etapach.
Komornik może zająć wszelkiego typu nieruchomości – np. domy, mieszkania, grunty, a także garaże czy miejsca postojowe. Co istotne, przedmiotem egzekucji może być zarówno cała nieruchomość, jak i jej część – jeśli np. osobie zadłużonej przypada 50% własności lokalu. W takiej sytuacji to tylko jej udział jest licytowany.
Możliwe jest też prowadzenie egzekucji, gdy nieruchomość to majątek wspólny małżonków – jeśli komornik uzyska tytuł wykonawczy przeciwko obojgu. Jeśli drugi małżonek wyraża wobec tego sprzeciw, w niektórych przypadkach możliwe jest nawet ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej.
Najprostszym sposobem na uniknięcie egzekucji z nieruchomości, a co za tym idzie, utraty domu czy mieszkania, jest dogadanie się w sprawie długu, zanim sprawa trafi do komornika. Bardzo często jest to możliwe – pod warunkiem rozpoczęcia spłaty zobowiązania w ratach. Przykładowo w Ultimo można uzgodnić nowy harmonogram spłaty za pośrednictwem portalu obsługi zadłużenia klienta. To wygodne i dyskretne rozwiązanie, które może uchronić przed poważnymi konsekwencjami. Warto więc z niego skorzystać i krok po kroku wyjść z długów, nie tracąc najcenniejszego majątku.
Siłownia jak śmietnik. "Tam jest taki syf!"
Im mniej zapłacą tym więcej dla nich...
Tubylec
23:57, 2025-07-04
Wracają Ursynowskie Potańcówki. Kiedy pierwsza?
Cos sie nie zgadza w artykule. Ma ich być więcej - co dwa tygodnie. Sprawdźcie, Redakcjo.
kpk
22:43, 2025-07-04
Kupujesz czereśnie z bazarku? Lepiej przeczytaj
Na Zachodzie jest tak samo - najwięcej przekrętów na bazarkach. W wielkim handlu producent się boi, ze sprawdzi go sieć, sieć się boi ze sprawdzi ja PIH, wiec jest trochę lepiej.
kpk
22:39, 2025-07-04
Zraszacz pod ratuszem chłodzi w upały
Schładzać sie przed wejściem do klimatyzowanego urzędu czy po wyjściu? To powinno stanąć w pieszych pasażach i parkach, a nie pod urzędem.
kjk
22:31, 2025-07-04