Zamknij

Wymogi dotyczące podłóg w szkołach wg. prawa i programu Dostępna Szkoła. Co powinieneś wiedzieć i co z tym zrobić?

ARTYKUŁ REKLAMOWY + 11:33, 29.08.2023 Aktualizacja: 11:39, 29.08.2023

Odpowiadasz za podłogi w szkole czy innym publicznym budynku? Starasz się o grant w ramach programu Dostępna Szkoła? Sprawdź co powinieneś wiedzieć!

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa. W budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, od podłóg zależy komfort i bezpieczeństwo dużej liczby osób — uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracyjnych. W końcu poślizgnięcia i upadki to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków w budynkach publicznych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim: Antypoślizgowość

Kiedy mówimy o bezpieczeństwie w kontekście podłóg, jednym z najważniejszych czynników jest antypoślizgowość. Niestety, ten aspekt często jest bagatelizowany, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Niewłaściwie dobrane podłogi mogą być przyczyną upadków i wypadków, a w efekcie — do urazów, niekiedy bardzo poważnych. Niewłaściwa podłoga może w efekcie spowodować, że zarządzający budynkiem będą musieli zmierzyć się z roszczeniami ze strony poszkodowanych, kosztami postępowania sądowego, a nawet zapłacić wysokie kary finansowe. Dlatego nie można lekceważyć tego aspektu i warto zadbać o to, aby podłogi były bezpieczne.

Co mówi prawo?

Kwestie związane z bezpieczeństwem i antypoślizgowością podłóg są uregulowane w polskim prawie. O wymogach dotyczących podłóg mówią takie akty prawne jak np. "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.", który mówi, że nawierzchnia dojść do budynków, schodów, podłóg w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, powinna być wykonana z materiałów niepowodujących niebezpieczeństwa poślizgu. Innym aktem prawnym jest "Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1999 r." według, którego w pomieszczeniach oraz na drogach znajdujących się w obiektach budowlanych podłogi powinny być stabilne, równe i nieśliskie.

Jak widać prawo mówi o antypoślizgowości nie podając konkretnych minimalnych wartości według stosowanych norm. Jednak niezależnie od tego, niedostosowanie się do wymogów zawartych w tych dokumentach może skutkować nie tylko problemami z bezpieczeństwem, ale również konsekwencjami prawnymi i finansowymi, szczególnie gdy wydarzy się wypadek.

Program Dostępna Szkoła - wymagania dotyczące podłóg

Program Dostępna Szkoła to projekt w ramach Funduszy Europejskich mający na celu poprawę szeroko rozumianej dostępności polskich szkół. W ramach projektu, szkoły mogą otrzymać granty, na które przeznaczonych zostało 40 mln złotych. Aby otrzymać grant w ramach tego programu, szkoła musi spełnić określone wymagania w ramach różnych obszarów, takich jak obszar organizacyjny, edukacyjno-społeczny, techniczny czy architektoniczny. W ostatnim z nich określone są wymagania dotyczące podłóg. Kluczową kwestią jest tu antypoślizgowość, która bywa zaniedbywana. Jak mówią specjaliści z firmy Eventire Clean, wiele placówek szkolnych ma podłogi nieprzystosowane do wymogów programu Dostępna Szkoła. Większość wykładzin montowanych w budynkach użyteczności publicznej od blisko 20 lat można sklasyfikować jak R9 w skali antypoślizgowości DIN (R9-R13) podczas gdy wymagana według programu Dostępna Szkoła wartość to min. R11.

Czy jeśli moja podłoga nie spełnia wymogów muszę ją wymienić?

Niekoniecznie! Wymiana podłogi przychodzi w takiej sytuacji naturalnie na myśl i faktycznie wymiana podłogi na bardziej antypoślizgową rozwiązuje sprawę. Taka operacja oznacza jednak długi czas przestoju, duże koszty i co więcej jest mało ekologiczna – w wyniku wymiany pozostaje stara wykładzina do utylizacji. Co gdy chcemy tego uniknąć?

Rozwiązanie to modernizacja w trakcie, której lakieruje się podłogę specjalnymi lakierami zwiększającymi właściwości antypoślizgowe poprzez nałożenie specjalnej bezbarwnej powłoki. Co więcej, podczas takiego zabiegu podłoga jest gruntownie czyszczona i przy okazji zabezpieczana na przyszłość przed uszkodzeniami czy brudem, a także staje się łatwiejsza do czyszczenia.

Nie jesteś pewien czy Twoja podłoga spełnia wymagania? Chcesz dokonać jej renowacji, gruntownego czyszczenia, zabezpieczyć ją na przyszłość czy zmienić parametry takie jak antypoślizgowość? Skontaktuj się z ekspertami z firmy Eventire Clean.

Na hasło „haloursynów” otrzymasz 10% zniżki na wycenę usługi lub dodatkowy profesjonalny preparat do czyszczenia po wykonanej usłudze.

(ARTYKUŁ REKLAMOWY)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%