Zamknij

Kochasz pływanie? Sprawdź, jak chronić oczy podczas pobytu na basenie albo kąpieli

[email protected] + 12:16, 23.08.2023 Aktualizacja: 12:17, 23.08.2023
mat. prasowe mat. prasowe

Jeśli każdą wolną chwilę spędzasz w parku wodnym czy na pływalni i nie wyobrażasz sobie urlopu bez wyjazdu nad morze albo nad jezioro, powinieneś wyposażyć się w akcesoria, które uchronią Twoje oczy przed podrażnieniem i negatywnymi skutkami działania chloru bądź słonej wody, ułatwią dobre widzenie pod wodą i zapewnią komfort pływania w każdych warunkach.

Dopasowane do kształtu twarzy okulary albo gogle pływackie to nie jedyne elementy wyposażenia podczas wizyty na basenie, w aquaparku, na plaży. Co jeszcze powinniśmy dołączyć do obowiązkowego wyposażenia?

Zapytaliśmy dr Victora Derhartuniana z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie, jak prawidłowo chronić oczy podczas pobytu na basenie lub kąpieli w morzu.

Czy okulary do pływania to wystarczająca ochrona oczu?

Okulary albo gogle pływackie to najważniejszy element wyposażenia pływaka. Bez względu na to, czy zażywasz kąpieli w publicznym basenie, w morzu, jeziorze czy rzece, narażasz swoje oczy na kontakt z drobnoustrojami. Bakterie mogą stać się przyczyną infekcji, która na wiele dni wyłączy Cię z ulubionej aktywności.

Osoby, które korzystają z pływalni, potrzebują ochrony przez zawartym w wodzie chlorem. Warto mieć też na uwadze fakt, że nie wszyscy użytkownicy przed wejściem do basenu biorą prysznic, a małe dzieci często mogą nie zdążyć wyjść z wody, żeby udać się do toalety. Sprawia to, że do wody mogą dostawać się dodatkowe substancje, które - mimo ciągłej filtracji - zwykle działają drażniąco na oczy. 

Z kolei pływanie w morzu wiąże się z ryzykiem dostania się oczu słonej wody, która - podobnie jak chlor - może powodować podrażnienie, zaczerwienienie i wysychanie śluzówek.

Okulary do pływania albo gogle pozwolą powstrzymać szkodliwe działanie chloru, soli, bakterii oraz wszelkich innych czynników, które mogą powodować podrażnienie i dyskomfort oraz uniknąć uciążliwych dolegliwości związanych z ewentualnym pojawieniem się infekcji. 

Jak prawidłowo dobrać okulary dla siebie i okularki pływackie dla dziecka

Okulary powinny być bardzo starannie dobrane, ponieważ w przeciwnym razie nie będą stanowiły odpowiedniej ochrony. Wybierając konkretny model, warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • rozmiar okularów do pływania musi być perfekcyjnie dobrany do rozmiarów twarzy - regulację umożliwia pasek, a często także nosek,
  • szkła powinny obejmować całe oczodoły - nie da się ich wyregulować, muszą "siąść" i dobrze przylegać do ciała,
  • kiedy mierzymy okulary pływackie "na sucho" i przytykamy szkła do oczu, ich obwódka z tworzywa sztucznego powinna na moment przyssać się do skóry - jeśli tego nie robi i natychmiast odpada albo przysysa się zbyt mocno, szukajmy innego modelu,
  • jeśli mamy długie włosy, warto wybrać okulary do pływania z podwójnym paskiem, który ułatwi ich utrzymanie,
  • jeśli pływamy wyczynowo, dobierzmy okulary do konkretnej dyscypliny: "szwedki" doskonale nadają się dla wyczynowców, a gogle dobrze posłużą podczas morsowania,
  • biorąc pod uwagę czas, miejsce oraz intensywność naszego pływania, zdecydujmy się na okulary z uszczelkami z silikonu albo z tworzywo TPR (Thermoelastic Rubber), które jest od niego nieco sztywniejsze, bądź silikonu LSR (Liquid Silicon Rubber) - jest on materiałem miększym i bardziej elastycznym od standardowego silikonu, a także bardziej odpornym na uszkodzenia oraz promieniowanie UV. 

I ostatnia kwestia: im młodsze dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że okularki do pływania długo nie posłużą. Proporcje twarzy szybko się zmieniają i dopiero starsi nastolatkowie mogą liczyć na to, że uda im się kupić okulary na kilka sezonów.

Najważniejsza jest szczelność naszych okularów do pływania, czyli to, aby woda nie dostawała się do środka. 

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Ani producenci, ani okuliści nie rekomendują pływania w soczewkach kontaktowych. Podczas kontaktu z wodą osadzają się na nich nie tylko zanieczyszczenia, ale i drobnoustroje, które mogą doprowadzić do stanu zapalnego, a nawet zakażeń skutkujących utratą wzroku, np.:

  • gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus),
  • pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa),
  • pochodząca z rodziny pełzaków Acanthamoeba, która wywołuje trudne w leczeniu zapalenie rogówki.

Jeśli musisz pływać w soczewkach kontaktowych, koniecznie załóż okulary ochronne, a po wyjściu z wody zdejmij i wyrzuć soczewki oraz przepłucz oczy kroplami antybakteryjnymi. 

Czy istnieją okulary korekcyjne do pływania?

Tak, istnieją! Mało tego, nie musisz ich zamawiać u optyka czy optometrysty - kupisz je także w sklepie sportowym. To zwykłe okulary pływackie, które wyposażone są w soczewki korekcyjne o stosownej mocy. Możesz także zamówić soczewki o dwóch różnych mocach, adekwatnie do wady wzroku w każdym oku.

Korekcyjne okulary do pływania mogą mieć powłokę Anti-Fog, dzięki czemu nie zaparują od środka i filtr UV zapewniający ochronę oczu przed promieniowaniem oraz w wersji przeciwsłonecznej - przed utrudniającymi widzenie rozbłyskami światła słonecznego na wodzie. Optyczne okulary pływackie dla osób z wadami wzroku to idealne rozwiązanie dla krótkowidzów i dalekowidzów. 

Co zrobić, kiedy ciało obce, np. piasek na plaży, dostanie się do oka

Zdarza się, że mimo założonych okularów pływackich, do oka dostanie się ciało obce, np. drobinki piasku na plaży. W takim przypadku należy przepłukać oko czystą wodą, solą fizjologiczną bądź kroplami nawilżającymi z hialuronianem sodu (tzw. sztucznymi łzami). Tarcie oczu może jedynie spotęgować dolegliwości. 

Co powinno znaleźć się wśród elementów wyposażenia osoby uprawiającej sporty wodne

Aby prawidłowo zadbać o oczy podczas uprawiania sportów wodnych, powinniśmy zawsze mieć pod ręką:

  • zwykłe okulary lub gogle do pływania,
  • dodatkową parę jednorazowych (jednodniowych) soczewek kontaktowych - nawet jeśli pływając w soczewkach nakładamy okulary pływackie,
  • okulary pływackie z soczewkami korekcyjnymi - jeśli mamy wadę wzroku, jest to rozwiązanie optymalne,
  • czysty ręcznik,
  • krople nawilżające i antybakteryjne.

Pamiętaj, że wyborowi okularów do pływania warto poświęcić sporo czasu, bo tylko wtedy będą one spełniać pokładane w nich nadzieje: będą szczelne, nie będą się zsuwać czy uciskać. Wybór modelu zależy nie tylko od indywidualnych upodobań, ale przede wszystkim od tego, czy pływamy hobbystycznie, czy wyczynowo.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%