Asertywność nie ogranicza się do umiejętności powiedzenia „nie”. Prawdziwa postawa asertywna nie jest ani agresją, czy arogancją ani uległością. W istocie jest pełną harmonii postawą, w której nie naruszamy granic innej osoby, ale równocześnie nie robimy czegokolwiek własnym kosztem.
Asertywność nieodzownie łączy się z prawdziwą znajomością siebie samego. Dlatego realne osadzenie w asertywności występuje w praktyce jedynie, gdy wykonaliśmy pewną pracę nad sobą, w naszym rozwoju osobistym. Chodzi przede wszystkim o opanowaną umiejętność wyrażania własnych emocji (w szczególności złości) oraz świadomość własnych granic.
Asertywność wbrew powszechnej opinii nie służy jedynie w obszarze zawodowym, ale zwłasza relacyjnym. Ugruntowanie asertywności w sobie niesamowicie poprawia jakość naszego życia. Najistotniejszą jakością asertywności jest to, że jesteśmy wówczas prawdziwi, jesteśmy naprawdę sobą i umiemy zakomunikować to innym ludziom. Ta umiejętność zaś umożliwia stworzenie autentycznych i pełnych bliskości relacji z innymi ludźmi.
Przeciwieństwem asertywności jest zarówno postawa uległa, jak i agresywna. Postawa uległa polega na przesadnym zamartwianiu się o to aby nie naruszyć komfortu i granic innego człowieka, przy jednoczesnym całkowitym przekroczeniu siebie samego. Osoba uległa ma trudność z uznaniem tego, że ona również ma swoje prawa.
Drugą skrajnością jest postawa agresywna, która charakteryzuje się brakiem jakiejkolwiek refleksji, empatii i regularnym przekraczaniem granic innego człowieka poprzez m.in. jego krytykę, obwinianie i poniżanie.
Asertywność jest umiejętnością, którą każdy z nas może nabyć. Nikt z nas nie rodzi się od razu asertywny. Jako dzieci do pewnego momentu jesteśmy w dużej zależności od naszych opiekunów. Tym samym umiejętność asertywnej komunikacji wypracowujemy w sobie z wiekiem oraz wraz z poznaniem i zrozumieniem siebie samego.
Niektórzy mają łatwiejsze zadanie, z uwagi na to, że wychowali się w bezpiecznych domach, gdzie komunikacja była szczera i pełna szacunku do innych.
Taki przywilej jednak rzadko jest udziałem większości ludzi. Dla osób z trudniejszym backgroundem rodzinnym zdobycie asertywności może wymagać więcej czasu i pracy, ale również jest w pełni możliwe.
Z uwagi na to, że źródłem problemu z asertywnością jest najczęściej ogólna trudność z wyrażaniem własnych emocji oraz znajomością własnych granic konieczne jest w pierwszej kolejności zrozumienie i przepracowanie tych kwestii. W tym zakresie niesamowicie pomaga rozwój osobisty, czyli wkroczenie na drogę poznania samego siebie. Wsparciem i odpowiedzią są dedykowane warsztaty dla Kobiet, które pomagają Kobietom w odzyskaniu kontaktu ze swoimi emocjami oraz wzmocnieniu umiejętności interpersonalnych.