Tabletki hormonalne to jedna z metod antykoncepcji, którą zna chyba każda z nas. Pozwala nie tylko na wspólne cieszenie się czasem spędzonym we dwoje, bez obawy o konsekwencje w chwili zapomnienia. Środki farmakologiczne dają cały wachlarz możliwości w pomaganiu świadomym panowaniem nad własną płodnością. Jednak tabletki hormonalne to nie tylko kontrola płodności. Mają one także inne swoiste działanie, które może być stosowane w wielu schorzeniach wspomagająco. Jakie to schorzenia?
Hormonalne metody antykoncepcyjne to jedna z najbardziej rozpowszechnionych form antykoncepcji. Ich skuteczność polega na codziennym przyjmowaniu jednej tabletki w wyznaczonym czasie - najlepiej o tej samej godzinie lub porze dnia. W tabletce zawarte są hormony: estrogeny i progestagen, które mają blokować owulację, nie dopuszczając do zapłodnienia. Tabletki antykoncepcyjne powodują także wydzielanie bardzo gęstego śluzu szyjkowego, który uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Poza tym tabletki wpływają także na zmiany w endometrium, przez co komórka jajowa nie ma możliwości zagnieżdżenia się w macicy.
Wśród metod hormonalnych, oprócz przyjmowania tabletek, postawić można także na plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, zastrzyki, implanty oraz spirale zawierające hormon.
Innym rozwiązaniem jest antykoncepcja awaryjna. Ta nie może być stosowana jako regularna metoda antykoncepcyjna. Sięgnij po nią, gdy masz podejrzenie, że tabletki lub inną formą ochrony zawiodła. Receptę na tabletkę 'dzień po' (np. Escapelle) wypisze ginekolog lub zamówisz ją samodzielnie przez serwis medyczny.
Stosowanie metody hormonalnej wymaga uzyskania recepty od lekarza ginekologa. Ten po dokładnym wywiadzie środowiskowym i badaniu pacjentki sam stwierdzi, który rodzaj antykoncepcji będzie odpowiedni dla danej pacjentki. Następnie pacjentka musi regularnie pilnować, by codziennie przyjmować jedną tabletkę przepisanego specyfiku. Konieczne jest także regularne wystawianie recepty na ten sam specyfik. Kiedy nie możesz dostać się do swojego lekarza ginekologa, możesz skorzystać z serwisu medycznego (na przykład Receptomat.pl). Tam w wyszukiwarce leków wpiszesz, jaki środek przyjmujesz, wypełnisz krótką ankietę, a po kilku minutach otrzymasz na swój numer telefonu kod do e-recepty. Następnie zrealizujesz ją w dowolnej aptece.
Nie sposób nie wspomnieć, że antykoncepcja hormonalna nie jest przeznaczona dla każdej kobiety. Z zażywania hormonów wykluczone są pacjentki, które chorują na choroby naczyń krwionośnych, nowotwory kobiece (na przykład rak piersi lub narządów rodnych), a także choroby wątroby, krwawienie z dróg rodnych o nieokreślonej przyczynie. Może się także zdarzyć tak, że po przepisaniu tabletek antykoncepcyjnych pacjentka będzie czuła się gorzej niż przed rozpoczęciem terapii hormonalnej. Wówczas należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, by ten jeszcze raz przeanalizował stan zdrowia pacjentki oraz objawy, które wystąpiły po prostu zażyciu hormonów, by odstawić lub zmienić środek antykoncepcyjny.
Warto też wspomnieć, że tabletki antykoncepcyjne mają działanie nie tylko stricte antykoncepcyjne. Terapię hormonalną stosuje się z powodzeniem także w wielu innych schorzeniach. Tak więc lekarz może zadecydować o włączeniu tabletek antykoncepcyjnych w przypadku leczenia nieregularnych cyklów miesiączkowych, obfitych miesiączek, endometriozy, silnego zespołu napięcia przedmiesiączkowego, trądziku, hirsutyzmu. W przypadku kobiet powyżej 40 roku życia przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może uchronić się przed utratą masę kostnej i przed rozwojem osteoporozy. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych to także sposób na regulowanie hormonów.
Kolizja na skrzyżowaniu. Utrudnienia w alei KEN
GDY PIRAT DROGOWY 2000RAZY SZYBKO JECHAŁ ULICAMI TO 2000 WIELKICH ZAGROŻEŃ TERRORYSTA NIBY NIEUMYŚLNIE ZROBIŁ.
SPORTOWIEC
08:56, 2025-07-16
Kolizja na skrzyżowaniu. Utrudnienia w alei KEN
CZĘSTO W POLSCE STARSI,CHORZY,BRZYDCY LUDZIE NIENAWIDZĄ GDY MŁODZI SĄ ZDROWI,SZCZĘŚLIWI A KŁAMIĄ ŻE NIE.PSY I PSIARZE TO TEŻ OHYDNE,ZARAŻAJĄCE SZKODNIKI.
KSIĘDZ PODWÓJNY
08:54, 2025-07-16
Kolizja na skrzyżowaniu. Utrudnienia w alei KEN
STARSZY BRZYDKI CHORY POLAK ITP KIERUJE AUTEM I ZOBACZY ŁADNE MŁODE DZIEWCZYNY WIĘC WŚCIEKŁOŚĆ,GNIEW MA I NIBY NIEUMYŚLNIE WYPADKI ROBI A CAŁA POLSKA KOSZTY POKRYJE.JA ZDROWO ODŻYWIAM SIĘ,MYJĘ,TRENUJĘ,UNIKAM SZKODLIWYCH LUDZI BY BYĆ ZDROWY.
BOMBA TO
08:51, 2025-07-16
Przystanek czy palarnia? Ursynów wciąż kopci!
Przystanki to jeszcze pikuś. Autobusami praktycznie nie jeżdżę, ale jak już raz na jakiś czas muszę poczekać i ktoś mi tam kopci, to najpierw grzecznie a potem buracko proszę, żeby wyszedł z fajurem poza zasięg mojego węchu. Zazwyczaj działa. Za to do furii doprowadza mnie towarzystwo palące przed wejściem do Centrum Onkologii. Musiałem tam bywać z powodu choroby jednego z rodziców. Tam prawie zawsze smród urywa głowę. I stoją te łazęgi, z kroplówkami, plastrami, bandażami i kopcą, jakby od tego zależało ich życie. Ja bym ich z tego szpitala wywalił na zbity łeb. Bierze taki/taka tę chemię bo już ma zapchlonego raka a i tak musi sobie zakopcić. Nie rozumiem też, dlaczego nie przejdą na te "liquidy", czy jak to się zwie? Przecież to rozwiązanie "win-win". Palacz niszczy sobie płuca tak jak kocha, ale ja nie muszę wdychać smrodów...
Irfy
08:32, 2025-07-16