Zamknij

Na co zwrócić uwagę i co zrobić, kiedy dostaniemy pismo o zadłużeniu?

11:28, 25.07.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:33, 25.07.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Z raportu InfoDług opublikowanego przez BIG InfoMonitor wynika, że łączna wartość zaległych zobowiązań finansowych 2,66 mln Polek i Polaków wyniosła 72,5 mld zł na koniec 2021 roku. Widać więc, że zadłużenie dotyka wielu osób i nie jest niczym niecodziennym w naszym kraju.

Oczywistym jest, że zobowiązania finansowe należy regulować. Różne wydarzenia życiowe, a nawet zwykłe roztargnienie, powodują jednak, że czasem dzieje się inaczej.

W takich sytuacjach możesz się spodziewać otrzymania pisma informującego o Twoim zadłużeniu. Jak postępować w takiej sytuacji?

Dlaczego kontaktuje się z Tobą firma windykacyjna?

Wiele zadłużonych osób nie podejmuje inicjatywy i nie kontaktuje się z wierzycielem. Nie warto jednak liczyć na to, że zapomni on o zadłużeniu lub, że ulegnie ono przedawnieniu.

Może się zdarzyć tak, że w sprawie długu nie będzie kontaktować się z Tobą sam wierzyciel, a firma, której danych nie rozpoznajesz. Jeżeli tak się stało, nie zakładaj, że pismo jest pomyłką i nie ignoruj go.

Bardzo możliwe, że list pochodzi od firmy windykacyjnej, której wierzyciel sprzedał Twoje zobowiązania. Aby to zrobić, nie potrzebuje on Twojej zgody. Firma windykacyjna ma pełne prawo podejmować czynności związane z odzyskaniem należności – w tym oczywiście wysyłać wezwania do zapłaty.

Warto zdać sobie sprawę, że przejęcie długu przez firmę windykacyjną w wielu przypadkach może być korzystną opcją dla dłużnika. Tego typu organizacje są bowiem zawsze otwarte na negocjacje. Dla przykładu firma BEST proponuje:

  • indywidualny dobór warunków ugody,
  • spłatę zadłużenia w dogodnych ratach,
  • zawarcie ugody telefonicznie, pisemnie lub mailowo,
  • możliwość wstrzymania naliczania odsetek.

Pismo od firmy windykacyjnej – jak postępować?

Otrzymałeś pismo od firmy windykacyjnej związane z Twoim zadłużeniem? Najprostszym wyjściem z sytuacji jest jego spłata. Rozumiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe.

Pamiętaj, że w sytuacji, gdy nie masz środków na spłatę zobowiązania, emocje nie są dobrym doradcą. Nie panikuj, ani tym bardziej nie bagatelizuj problemu. Brak reakcji na pismo może skutkować skierowaniem przez firmę windykacyjną sprawy na drogę sądową.

Odmowa przyjęcia listu z wezwaniem do zapłaty również nie jest dobrym pomysłem. W takiej sytuacji wierzyciel będzie mógł wykazać przed sądem, że próbował polubownie zakończyć proces windykacji, jednak nie udało mu się tego osiągnąć.

Zamiast tego podejmij działania!

  1. Dokładnie zapoznaj się z treścią listu. Zweryfikuj wszystkie informacje dotyczące swojego zadłużenia. W piśmie powinny znaleźć się dane dotyczące jego wysokości i terminu spłaty. Zwróć również uwagę na rosnące koszty wynikające z opóźnień.
  2. Skontaktuj się z windykatorem. W piśmie z całą pewnością znajdziesz jego dane kontaktowe. Pamiętaj, że firmie windykacyjnej również zależy na znalezieniu satysfakcjonującego dla obu stron wyjścia z sytuacji.
  3. Ustal warunki spłaty zadłużenia. Jeżeli nie możesz spłacić długu w terminie określonym w piśmie, poinformuj o tym windykatora. Prawdopodobnie uda się rozłożyć zadłużenie na raty lub zrezygnować z naliczania odsetek przez określony czas.

Czytaj również: Windykacja krok po kroku. Co powinieneś wiedzieć o windykacji?

Jak odzyskać płynność finansową?

Spłata zaległości to zazwyczaj długi proces. Przy odrobinie konsekwencji można jednak wyjść z niego dość sprawnie - podstawą jest jednak przemyślany plan i zmiana nawyków.

Pierwszym krokiem do uporania się z zadłużeniem jest skonfrontowanie się z problemem. Nie neguj go, ani nie staraj się za wszelką cenę od niego odciąć. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Postaraj się więc:

  • Monitorować swoje wydatki. Zapisuj każdą, nawet najmniejszą rzecz, która obciąża Twój budżet. Uwzględnij także wszelkie koszty stałe – jak rachunki, czynsz itd.,
  • Wyeliminować kupowanie rzeczy zbędnych. Jeżeli dokładnie prześledzisz swoje wydatki, na pewno okaże się, że część z nich jest po prostu niepotrzebna. Jeśli jesteś osobą zadłużoną, warto z nich na jakiś czas zrezygnować.
  • Zmienić swoje nawyki i planować wydatki. Dzięki przemyślanym zakupom unikniesz np. jedzenia na mieście i związanych z tym konsekwencji finansowych.
  • Znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Może być to kolejna praca lub po prostu sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Spróbuj także wynegocjować podwyżkę wynagrodzenia.
  • Rozmawiać – zarówno ze swoimi bliskimi, jak i firmą windykacyjną. Wsparcie rodziny czy przyjaciół pomoże Ci odnaleźć adekwatne do Twojej sytuacji sposoby wyjścia z zadłużenia, a dialog z windykatorem – ustalić najkorzystniejsze dla obu stron warunki spłaty długu.

Czytaj również: Jak wyjść z długów krok po kroku?

Podsumowanie

Zadłużenie czy związane z nim pismo od firmy windykacyjnej mogą wywołać stres i nieprzyjemne odczucia. To całkowicie naturalne – warto jednak w takiej sytuacji postawić na rozsądek i przemyślane działanie.

Po otrzymaniu listu jak najszybciej skontaktuj się z jego nadawcą, w celu ustalenia korzystnych warunków spłaty swoich zobowiązań. Z doświadczenia wiemy, że w zdecydowanej większości przypadków jest to możliwe!

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%