Warto pomagać, to znacznie więcej niż hasło, slogan. Dla wielu osób szeroko rozumiana działalność charytatywna, wolontariat, czy po prostu wspieranie różnych akcji i fundacji, to wartość na stałe wpisane w życie.
Warto pomagać, to znacznie więcej niż hasło, slogan. Dla wielu osób szeroko rozumiana działalność charytatywna, wolontariat, czy po prostu wspieranie różnych akcji i fundacji, to wartość na stałe wpisane w życie. Fundacje charytatywne to organizacje z założenia niosące pomoc, np. osobom z niepełnosprawnością. Dzięki nim ci, którzy chcą pomagać mogą wybrać formę wsparcia (np. darowizna, 1% w rozliczeniu rocznym).
Działalność fundacji o statusie OPP jest specyficzna, ponieważ jest nastawiona na niesienie pomocy zgodnej z określonymi założeniami. W myśl oficjalnej definicji jest to organizacja, której główne cechy to:
Fundacje pożytku publicznego mają różne możliwości pozyskiwania środków finansowych i rzeczowych przeznaczonych na cele statutowe, są to w szczególności darowizny, spadki, zapisy, dotacje, zbiórki publiczne, 1% podatku w rozliczeniu rocznym. Osobowość prawna oraz status OPP zapewniają fundacjom pewne przywileje, takie jak:
Aby fundacja mogła uzyskać status OPP powinna działać w jednym z określonych przepisami obszarów pożytku publicznego. Jednym z nich jest pomoc osobom z niepełnosprawnością, w tym również działalność fundacji pomagających dzieciom z niepełnosprawnością. Pomoc ta może mieć bardzo rożny charakter, np. najbardziej oczywisty, czyli finansowe wsparcie, skierowane zarówno do osób z niepełnosprawnością, jak również ich opiekunów. Warto wiedzieć, że dotyczy to pomocy dla dzieci z niepełnosprawnością oraz dorosłych. Niemniej ważne jest wspólne realizowanie celów – edukacyjnych, zawodowych.
Fundacje pomagają także w organizowaniu leczenia, umożliwiają dostęp do najnowszych metod i rehabilitacji. Bardzo istotnym aspektem działania fundacji niosącej pomoc osobom z niepełnosprawnością jest szeroko rozumiane wsparcie w realizowaniu pasji życiowych. Niepełnosprawność nie musi zamykać drogi do spełniania marzeń. Warto burzyć stereotypy wyłączające osoby z niepełnosprawnością z wielu aktywności – to również istotne cele fundacji pożytku publicznego.
Fundacje pożytku publicznego z założenia nie prowadzą działalności dochodowej, ich celem jest działalność charytatywna (np. fundacje dla dzieci z niepełnosprawnością). Niemniej jednak niezbędny jest kapitał, który pozwoli na realizację celów statutowych, jak łatwo się domyślić kapitał założycielski na ogół nie pokrywa wszystkich potrzeb. Przyjrzyjmy się zatem jak fundacje pozyskują środki na swoje działania.
Darowizna – finansowa albo rzeczowa, to rzeczy albo fundusze przekazywane dobrowolnie bez żadnej korzyści. W myśl definicji jest to forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku.
Dary rzeczowe - specyficzny rodzaj darowizny, którego przedmiotem są rzeczy przekazane fundacji przez darczyńcę (bezpłatnie). Darczyńcą może być osoba fizyczna lub osoba prawna. Odpisy 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (ta forma dotyczy tylko fundacji o statusie OPP).
Każdy podatnik rozliczający się w zeznaniu rocznym może przeznaczyć 1% podatku na rzecz wybranej fundacji pożytku publicznego. Środki te zostaną przekazane przez Urząd Skarbowy. Zbiórka publiczna – publiczne zbieranie środków pieniężnych lub rzeczy na z góry zdefiniowany cel, wymagane jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Rodzaje zbiórek publicznych:
Dotacje ze środków publicznych i prywatnych –- tzw. granty mogą być przyznane przez samorządy, administrację publiczną i źródła prywatne (organizacje specjalizujące się w przyznawaniu grantów). Jest to bezzwrotna pomoc finansowa, którą fundacja pomagająca osobom z niepełnosprawnością może otrzymać od donatora (sponsora) na określony cel związany z działalnością statutową lub na wsparcie instytucjonalne.
Działalność odpłatna pożytku publicznego – prowadzona w ramach zadań określonych w statucie, mieszcząca się w obszarze zdefiniowanym w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Za tę działalność fundacja może pobierać opłaty. Przykładem są fundacje rehabilitacyjne lub takie, które wśród swoich działań mają również zabiegi i usługi z zakresu rehabilitacji. Najważniejsze jest to, że przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego może być przeznaczony tylko na prowadzenie działań pożytku publicznego.
Fundraising – efektywny proces pozyskiwania funduszy od osób prywatnych, firm, organizacji, instytucji itp. Fundusze są zbierane na cele społeczne, charytatywne, a zatem pomoc osobom z niepełnosprawnością doskonale wpisuje się w działania fundraiserów. Wykorzystuje się tu metody takie jak kwesty, loterie, aukcje, imprezy publiczne połączone ze zbiórkami pieniędzy, sprzedaż cegiełek, klikalne bannery na stronach internetowych.
Zgodnie z informacjami na stronie Fundacji Avalon - organizacja pomaga zarówno dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnością, jak i ich opiekunom, m.in. poprzez:
Fundacja Avalon w celu realizowania jakże ważnych i szczytnych celów umożliwia gromadzenie środków finansowych, korzystając z omówionych powyżej metod. Korzysta m.in. z możliwości zapewnianych przez:
Poza wsparciem finansowym fundacja oferuje także projekty:
AVALON ACTIVE – dofinansowanie aktywnej rehabilitacji,
AVALON EXTREME – dostęp do wielu form aktywności fizycznej, w tym również do sportów ekstremalnych.
Noblista z wizytą na Ursynowie!
POLICJA ITD ZASŁUGUJE NA KARĘ ŚMIERCI W SZAMBIE I ODEBRAĆ IM CAŁY MAJĄTEK BO POLICJA =NAJGORSI PRZESTĘPCY!GDY KTOŚ ZABIŁ,POBIŁ ZŁODZIEJA ITP TO POLICJA ITD CZĘSTO ZNISZCZY GO ZAMIAST NAGRODĘ DAĆ!!!ZA LEGALNĄ OBRONĘ KONIECZNĄ NP NOŻEM TO POLICJA ITD ZNISZCZY KOMUŚ ŻYCIE CZĘSTO!!!JEDNI MAJĄ PRAWO BRONIĆ SIĘ A INNI NIE MAJĄ!!!POLICJA ITD BILIONY KŁAMSTW=NIEPRAWD UCZY!K.L
ANTYDOG GAZ PIEP.OWY
21:32, 2025-05-27
Noblista z wizytą na Ursynowie!
PRZYSIĘGAM ŻE W POLSCE GDY JAKIŚ MĘŻCZYZNA JEST BARDZO ZDROWY LUB MA ŁADNĄ DZIEWCZYNĘ,MŁODĄ KOBIETĘ TO SZYBKO ZAATAKUJĄ GO,PONIŻĄ,UPOKORZĄ,ZATRUJĄ,NIBY NIEUMYŚLNIE POTRĄCĄ ITD.K.L
1
21:26, 2025-05-27
Noblista z wizytą na Ursynowie!
MOJE TRENINGI NA GUMACH ITD,WYCIECZKI ROWEREM ITD=DOBRY TEST,BADANIE PSYCHOFIZYKI WIĘC MAM PRAWO UCZYĆ JAKIE JEDZENIE ZDROWE A JAKIE SZKODLIWE.STARSI ZŁOŚLIWI BRZYDCY LUDZIE NIENAWIDZĄ GDY KTOŚ BARDZO ZDROWY,GDY BARDZO ZDROWO ODŻYWIA SIĘ,GDY SEX MA Z DZIEWCZYNAMI,GDY OCHRANIACZE CIAŁA NOSI ITD!!!K.L
ZDROWO ODŻYWIONY
21:23, 2025-05-27
Noblista z wizytą na Ursynowie!
POTRAFIĘ ROBIĆ NP 4GODZINNE WYCIECZKI ROWEREM PO URSYNOWIE I SIADAĆ NA ŁAWCE CO GODZINA ODPOCZĄC,TRENOWAĆ NA GUMACH,ZJEŚĆ ITD I WRACAM DO DOMU BEZ WYPADKU,MANDATU ITD WIĘC PSYCHOFIZYKĘ MAM ZDROWSZĄ OD 90% LUDZI.CIAŁO ZDROWE=PSYCHIKA ZDROWA.UNIKAM SZKODLIWEGO JEDZENIA,SZKODLIWYCH STARYCH LUDZI,PSÓW ITD.
ZDROWO ODŻYWIONY
21:18, 2025-05-27
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz