Noc Muzeów udowadnia, że żyjemy w fascynującym mieście, pełnym aktywnych i uśmiechniętych ludzi. To prawdziwe miejskie święto, bo pokazujemy, jak wyjątkowa jest Warszawa i że można ją odkrywać bez końca
- tak o tegorocznej Nocy Muzeów mówi prezydent Rafał Trzaskowski, który szczególnie zachęca do spaceru po nowej przeprawie ze Śródmieścia na Pragę, by po zejściu z mostu zajrzeć do praskich galerii, Muzeum Warszawskiej Pragi czy na wystawę o saunowaniu przy Centrum Kreatywności Targowa.
W nocy z 18 na 19 maja w stolicy otwartych będzie aż 312 placówek, z czego 46 po raz pierwszy, m.in. Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Galeria Art Rytel, PGE Narodowy czy Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie.
Podobnie, jak w latach poprzednich odwiedzić będzie można nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. zakamarki Ministerstwa Rozwoju i Technologii, salę obrad Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet prezydenta Warszawy.
Poza tym w Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w Wojskowej Akademii Technicznej zobaczyć prawdziwy poligon i spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy. Na spacerowiczów będą także czekały atrakcje w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce, Bibliotece Uniwersyteckiej UW i Akademii Sztuk Pięknych.
Miasto przygotowało też specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeów.
Również w naszej dzielnicy w Noc Muzeów będzie się działo! W urzędzie dzielnicy przy al. KEN 61 akcja trwać będzie do godziny 21. Od 17 będziemy mogli cofnąć się w czasie do epoki PRL-u. Ratusz ursynowski zamieni się w muzeum żywej historii.
Dla miłośników aktywnego zwiedzania zorganizowana zostanie wycieczka pod hasłem "Ursynów w PRL-owskiej popkulturze", która wyruszy o godz. 17 z parku im. Kozłowskiego pod Kopą Cwila (miejsce zbiórki przy rzeźbie “Chłopiec na koniu“). Poprowadzi ją przewodnik, autor książki "Sekrety Ursynowa" Mariusz Prządak. Wystarczy się pojawić, rejestracja nie jest wymagana. Wycieczka potrwa do godz. 20.
W urzędzie odbędą się również pokazy dwóch krótkometrażowych filmów przedstawiających historię wsi Ursynowa oraz zwiedzanie gabinetu burmistrza Roberta Kempy.
Prawdziwy hit czeka na tych, którzy lubią poczuć dreszczyk emocji. Dom Pogrzebowy "Służew" przy ul. Fosa 19a otwiera swoje podwoje dla wszystkich chętnych. Od godz. 18 do 1 w nocy będzie można zwiedzać zakład, w tym prosektorium.
Będzie można obejrzeć wystawę o różnych kulturach pochówku na świecie. Mistrz ceremonii pogrzebowych opowie o swojej profesji, a miłośnicy muzyki poważnej wysłuchają koncertu.
Udostępnione zostaną pomieszczenia na co dzień niedostępne dla osób postronnych, a goście poznają tajniki pracy patomorfologa. Wydarzenie zorganizowaliśmy w taki sposób, aby każdy odwiedzający doświadczył każdej dostępnej atrakcji bez względu na godzinę, o której przyjdzie.
- zapowiadają organizatorzy. Czas przejścia wynosi ok. 30 minut. Co 30 minut będzie wpuszczana grupa 40 osób. Warto zarezerwować na tę atrakcję więcej czasu, w ubiegłym roku była dość długa kolejka.
- Nad gośćmi czuwał będzie lekarz - filuternie dodają organizatorzy z Domu Pogrzebowego "Służew".
Całkiem niedaleko, bo przy ul. Przy Grobli 84 na styku Ursynowa i Mokotowa znajduje się Muzeum Kowalstwa, które w Noc Muzeów będzie otwarte dla publiczności w godz. 17-1 w nocy.
Muzeum zaprasza małych i dużych do spróbowania swoich sił przy kowadle z rozgrzanym żelazem do ponad tysiąca stopni Celsjusza.
Dodatkowo będzie można poczuć się jak prawdziwy spawacz, łącząc metal za pomocą technik MIGMAG w łuku spawalniczym o temperaturze blisko czterech tysięcy stopni.
- zachęcają organizatorzy.
Noc Muzeów na Ursynowie od godz. 19 do 23 organizuje też Ogród Botaniczny w Powsinie przy ul. Prawdziwka. Przygotowano nocne zwiedzanie dżungli z przewodnikiem. Każdy tropikalny spacer zakończony mistycznym pokazem ognia.
Nocą wszystko wygląda inaczej, a w szklarni można spotkać legendarnego już ducha naszej szklarni. Jako specjalną niespodziankę przygotowaliśmy warsztaty z lepienia bomb kwietnych, pełnych kolorowych łąkowych kwiatów - idealny prezent na Dzień Mamy. Każdy uczestnik warsztatów zabierze swoją bombę do domu.
- informują organizatorzy.
Spacery z przewodnikiem będą się odbywać o pełnych godzinach: 20, 21 i 22. Zbiórka przed szklarnią. Darmowe warsztaty z lepienia bomb kwietnych odbędą się w Cafe Botanica przy wejściu do Ogrodu.
Z kolei od godz. 18 do 1 w nocy zaprasza do siebie Galeria Poleczki.art przy ul. Poleczki 58.
Będzie można obejrzeć wystawę zdjęć studentek i studentów Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, którzy mieszkają i tworzą w Polsce. Galeria powstała w przedwojennej odrestaurowanej stodole na Ursynowie i jest częścią przestronnego studia fotograficznego.
Wśród prac będzie można zobaczyć m.in. zdjęcia z wystawy Ewy Laskowskiej “Ukojenie mroku“, zdjęcia z obozów dla uchodźców w Południowym Sudanie oraz szkoły dla niewidomych dzieci w Etiopii oraz inne prace studentów i absolwentów czeskiej uczelni.
- informuje Galeria.
Informacja praktyczna - auto można zaparkować na ul. Gonionego lub przed studiem.
Podczas Nocy Muzeów, oczywiście jak co roku, nie może zabraknąć zwiedzania pałacu natolińskiego, na co dzień niedostępnego dla publiczności.
W sobotę bramy Centrum Europejskiego "Natolin" przy ul. Nowoursynowskiej 84 otwierają się o godz. 17. O godz. 17:30 rozpocznie się koncert „Znajdź piękno we wspólnocie” z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Zaśpiewają Chór Kolegium Europejskiego w Natolinie, Chór „Kameleon” z Mokotowa oraz Żeński Zespół Chóralny „Eufonia” pod dyrekcją Katarzyny M. Bonieckiej i z akompaniamentem Kariny Domańskiej.
Od 18:30 do 21:30 zwiedzanie Pałacu Natolińskiego z przewodnikiem oraz oglądanie filmu dokumentalnego o Natolinie w podziemiach pałacu.
Zaprezentujemy także najnowszą publikację „Włoskie spacery po Warszawie”, wydaną nakładem Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz Centrum Europejskiego „Natolin”, we współpracy z Ambasadą Republiki Włoskiej w Warszawie. Będzie można ją wygrać w loterii dla gości, którzy odwiedzą nas z okazji Nocy Muzeów.
- zapowiada organizator - Centrum Europejskie "Natolin".
W Noc Muzeów warto się też wybrać do innych dzielnic. Pełny program akcji w całej Warszawie dostępny pod tym adresem (ściągnie się lista imprez w formacie pdf). Po stolicy do późnej nocy jeździć będą "muzealne" darmowe autobusy - zabytkowe i współczesne - które dowiozą nas do największych atrakcji. Ich trasy i rozkłady tutaj.
0 0
Wycieczka rowerowa śladami Ursynowa w PRL-owskiej pop-kulturze to startuje chyba o 17:00, a nie o 16:00 jak napisano w artykule.
0 2
To takie polskie to całe nocne zwiedzanie w napitym bazarowym tłumie bo deją darmo 🤠