Zamknij

Obcy i inny nie znaczy gorszy. Rusza galeria w "Alternatywach" i... nietypowa wystawa

15:33, 15.12.2021 Aktualizacja: 15:42, 15.12.2021
Skomentuj GS GS

Pierwsza wystawa w "Alternatywach" nie będzie przedstawiała dzieł sztuki. "Obcy. Inny. Gość" to biblioteka, w której możemy wypożyczyć do rozmowy ludzi z różnych grup, m.in. byłych skazańców, duchownych którzy odeszli z kościoła i gejów. Ursynowianie mogą skonfrontować się z tą rzeczywistością już dziś podczas inauguracji galerii i jej pierwszej wystawy.

W Galerii "Alternatywy" wszędzie rozłożone są miękkie dywany, poduszki, krzesełka i stoliki. Gdy przekraczamy jej próg, możemy poczuć zapach świeżo zaparzonej kawy i poczuć się jak w domu. Dziś pierwszy raz mieszkańcy Ursynowa mogą do niej wejść.

Nie chcemy, aby wisiały tu tylko wyniki prac stworzonych na zajęciach w naszym centrum kultury. Chcemy, aby Galeria "Alternatywy" była miejscem autentycznych, poważnych ekspozycji i projektów, które będą wpisywały się w całokształt naszej idei - mówi Krzysztof Czubaszek, dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy".

To przestrzeń, w której każdy może doświadczyć rzeczywistości i zapomnieć o uprzedzeniach. Podczas pierwszej wystawy eksponatami nie będą tu obrazy czy rzeźby, a prawdziwe osoby. Z każdą z nich będzie można wejść w dialog i przekonać się osobiście, jaka jest naprawdę.

Tutaj nie zobaczymy artefaktów, tylko miejsce do nawiązywania kontaktów. Pokazujemy to co było drogowskazem do powstania sztuki - czyli etyczne spojrzenie na relacje międzyludzkie - mówi kuratorka wystawy "Obcy. Inny. Gość." Agnieszka Sural.

Wystawa jest grą linearną - na początku człowiek, z którym będziemy rozmawiać, będzie dla nas obcy. Gdy go lepiej poznamy, okaże się inny, aby ostatecznie stać się naszym gościem - czyli kimś, kim możemy się zaopiekować. Towarzyszyć jej będą cytaty i wiersze związane z ideą gościnności.

Mimo iż są to osoby z całej Polski, to możemy spojrzeć na nie jak na typy osób. W tym momencie przestaje być ważne, skąd jest ta osoba, tylko kogo reprezentuje - może nam przypominać kogoś, kogo mijamy codziennie. W takich chwilach rezonują nam w głowach epitety, jakimi te osoby są piętnowane. Wystawa ma postawić nam pytanie - czemu tak się dzieje w kraju, który stara się być tolerancyjny? - dodaje dyrektor UCK.

Nikt nie będzie podczas tej wystawy przedstawiany z imienia czy nazwiska. Każdy z "gości" jest przedstawicielem jakiejś grupy społecznej, która spotyka się z dyskryminacją i odrzuceniem. Podczas wystawy będziemy mogli porozmawiać z: Byłym Osadzonym (20.12), Ojcem Dziecka z Zespołem Downa (21.12), Matką Wielodzietnej Rodziny (4.01), Romką (7.01), Trzeźwą Alkoholiczką (8.01), Samotną Matką (10.01), Uchodźczynią (12.01), Rodzicem Dziecka Z in Vitro (18.01), Byłym Księdzem (20.01), Lesbijką (21.01), Osobą z Niepełnosprawnością (24.01) oraz z Osobą Transpłciową (27.01).

Wszystkie spotkania odbywają się w godz. 17-21. Można się na nie zapisać w recepcji UCK "Alternatywy" lub mailowo na [email protected]. Inauguracja już dziś, w środę 15 grudnia o godz. 18. Wystawa "Obcy. Inny. Gość" jest bezpłatna.

(Greta Sulik)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
janosik

13 4

Dobry pomysl. Takie polskie zwyczaje i tradycje kulturalne jak kolędowanie, choinka, Boze Narodzenie, pierwsza gwiazdka, prezenty, jasełka, Wielkanoc to wszystko jest dla wielu ludzi w Warszawie kompletnie obce. Popieram! Bardzo pożyteczna inicjatywa!

2021-12-15 19:32:49
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DBC

12 13

Fantastyczny pomysł.

2021-12-15 15:51:38
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

12 7

Super pomysł. To tzw żywa biblioteka. Bezpośrednia rozmowa z kimś, kto wydaje się nam inny często naprawia wizerunek jaki sami nosimy w swoim umyśle. Inność nie jest zła! Dopiero gdy ją w ten sposób oswoimy, sprawiedliwie możemy spojrzeć na to wszystko. Oczywiście znajdą się przeciwnicy - zamknięte umysły, niektórzy bowiem sądzą, że jak się o czymś nie mówi, to tego nie ma. To takie zaklinanie rzeczywistości!

18:24, 15.12.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwaEwaEwa

10 8

Zaraz niektórzy zaczną pewnie heitowac i minusować ale spotkanie takie jest przecież dobrowolne. Jeśli wiec cię to nie interesuje, to nie bierz w nim udziału i dalej pozostań ze swoimi fobiami itp. To tak jak z tv: niektórzy krytykują jakiś program ale cały czas go oglądają - przecież jest pilot, którym można zmienić kanał. Ja nie czytam książek których nie lubię. Ale ciekawią mnie ludzie, a wiec na takie spotkania chętnie przyjdę. Czy to się innym podoba czy nie. Bardzo pożyteczna inicjatywa! Aaaaa, nie bójcie się - to ze przyjdziecie na spotkanie z kimś „trochę innym” nie oznacza, że się tą innością zarazicie - serio!

18:39, 15.12.2021
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

jagienkajagienka

5 10

@janosik - sorry, ale ty trochę chyba nie na temat albo to cienka prowokacja jakaś. Przeczytaj raz jeszcze artykuł, może będzie Ci łatwiej. To spotkania z ludźmi, którzy mogą wydawać się niektórym nieco inni, ale ... nie są przez to gorsi! To co piszesz to zwyczaje - na ten temat są inne spotkania, warsztaty świąteczne, kolędowanie i koncerty - z pewnością znajdziesz też coś dla siebie :-)

20:53, 15.12.2021

janosikjanosik

3 0

do jagienka.
Chciałbym by Warszawiacy porozmawiali z np. Góralami. Uważam że oni są "obcy" dla ludzi miastowych. A o czym bedzie ta rozmowa? Jak myslisz? Ano o tym jak oni żyją jakie są ich zwyczaje! Ludzie mowią o swoim życiu, swoich swietach i zwyczajach. Tak to wygląda. I gdzie tu jest "prowokacja"?

16:41, 16.12.2021

jagienkajagienka

5 6

Uczestniczyłam kiedyś w czymś takim w innym miejscu. Bardzo ciekawa inicjatywa, polecam nie tylko tym, którzy mają/czują podobnie jak osoba, z którą będą rozmowy ale też tym, którzy chcą się przekonać, że inny to rzeczywiście nie znaczy gorszy. Warto!

20:55, 15.12.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%