Zamknij

Torty bezglutenowe - jak cieszyć się smakiem bez pszenicy?

ARTYKUŁ REKLAMOWY + 12:04, 14.04.2023 Aktualizacja: 12:40, 14.04.2023

Diety bezglutenowe stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne ze względu na rosnącą nietolerancję glutenu i świadomość celiakii. Gluten jest białkiem występującym w pszenicy, życie i jęczmieniu, jest zatem powszechnym składnikiem wypieków, w tym ciast. Jednak to, że ktoś musi unikać glutenu, nie oznacza, że trzeba rezygnować ze smaku pysznych ciast. Dzięki kilku zamianom i dostosowaniu składników możesz cieszyć się bezglutenowymi ciastami, które są tak samo aromatyczne i satysfakcjonujące, jak ich odpowiedniki zawierające pszenicę.

Użycie alternatywnych mąk

Jeśli chodzi o wypieki bezglutenowe, to zarówno o tym, czy będą zdrowe, jak i o tym, czy będą smakować zdecyduje rodzaj wybranej mąki. Gluten zapewnia wypiekom elastyczność i strukturę, dlatego ważne jest, aby wybierać alternatywne mąki, które mogą zapewnić podobne właściwości. Oto kilka najczęściej wybieranych przez cukierników opcji:

  • Mąka migdałowa, wytwarzana z mielonych migdałów i mająca przyjemny orzechowy smak i nieco gęstszą konsystencję niż mąka pszenna. Dobrze sprawdza się w ciastach, zwłaszcza tych o smaku owocowym lub czekoladowym.
  • Mąka kokosowa, do produkcji której używa się suszonego kokosa, jest bogata w błonnik i białko. Ma lekką, luźną konsystencję, dzięki czemu idealnie nadaje się do puszystych ciast.
  • Mąka ryżowa (z mielonego ryżu), będąca powszechnym składnikiem bezglutenowych wypieków. Ma neutralny smak i delikatną konsystencję, dzięki czemu nadaje się do różnych rodzajów ciast.
  • Mąka owsiana (jak można się domyśleć - z mielonego owsa), mająca lekko słodki, orzechowy smak. Dobrze sprawdza się w ciastach o łagodnym smaku, na przykład waniliowych lub bananowych.

Mąka gryczana wyróżnia się lekko ziemistym smakiem i świetnie nadaje się do bardziej treściwych ciast, takich jak na przykład ciasto marchewkowe.

Używając alternatywnych mąk, należy pamiętać, że mają one inne właściwości niż mąka pszenna, dlatego trochę czasu może zająć eksperymentowanie, aby znaleźć odpowiednie proporcje do przepisu. Ogólnie rzecz biorąc, może być konieczne użycie większej ilości jajek, proszku do pieczenia i/lub gumy ksantanowej, aby pomóc ciastu urosnąć i zachować swój kształt. Zamówisz torty bez mąki lub z wykorzystaniem alternatywnej odmiany mąki, a także omówisz inne szczegóły dotyczące składu zamówionego tortu przechodząc tutaj.

Dodaj wilgoci i aromatu

Ciasta bezglutenowe mają reputację suchych i kruchych, ale wcale nie muszą takimi być. Dodaj im trochę wilgoci i zadbaj o oryginalny smak - wówczas nie będą w niczym gorsze od najlepszych deserów glutenowych. Oto jakie rozwiązania stosują współcześni cukiernicy:

Owoce. Dodanie owoców do ciasta może mu dodać wilgoci i naturalnej słodyczy. Banany, mus jabłkowy i puree z dyni to doskonałe wybory.

Jogurt lub kwaśna śmietana. Te składniki dodają wilgoci i cierpkości ciastu, czyniąc je bardziej aromatycznym i delikatnym.

Masło orzechowe. Masło migdałowe lub orzechowe, może dodać wilgoci i bogactwa do smaku ciasta. Nadaje również orzechowego aromatu, który uzupełnia wiele smaków ciast.

Miód lub syrop klonowy. Te naturalne słodziki mogą dodać wilgoci i głębi smaku do Twojego ciasta. Pamiętaj tylko, aby odpowiednio dostosować inne płyny w swoim przepisie.

Czekolada. Dodanie czekolady do ciasta może wnieść bogactwo smaku i wilgoć. Użyj wysokiej jakości ciemnej czekolady, aby uzyskać najlepszy rezultat.

Ciasta bezglutenowe mogą być tak samo smaczne, jak ich odpowiedniki zawierające w swoim składzie pszenicę, jeśli będą upieczone przez prawdziwych fachowców, dobrze znających tajniki zastępowania składników i polepszania smaku bez dodawania różnego rodzaju substancji syntetycznych, jak na przykład wzmacniaczy smaku.

(ARTYKUŁ REKLAMOWY)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%