Nauka w VII klasie dwujęzycznej to niewątpliwie bardzo ciekawa ścieżka rozwoju dla ucznia szkoły podstawowej. Możliwość nauki przedmiotów ogólnokształcących z elementami języka angielskiego otwiera drzwi do biegłości, której trudno szukać w standardowym trybie nauczania. Kluczem do klasy dwujęzycznej jest test predyspozycji językowych. Dla wielu szóstoklasistów to pierwszy tak poważny i specyficzny egzamin w życiu.
Wbrew obiegowej opinii, test predyspozycji językowych nie sprawdza znajomości konkretnego języka obcego. Ocenia natomiast ogólne zdolności językowe, takie jak pamięć wzrokowa i słuchowa, umiejętność dostrzegania zależności, logiczne myślenie oraz zdolność analizy i syntezy. Ważną rolę odgrywa także wyczucie leksykalne i stylistyczne.
Podczas egzaminu uczniowie mierzą się z zadaniami opartymi na językach nieznanych, martwych (np. łacina) lub całkowicie fikcyjnych. Choć badane są wrodzone zdolności, odpowiednie przygotowanie pozwala oswoić format zadań i znacząco obniżyć stres.
Uczniowie przygotowujący się w Sokratesie do testu predyspozycji językowych pracują w małych grupach, co umożliwia indywidualne podejście do każdego uczestnika. Dzieci poznają strukturę testu, typowe zadania oraz strategie ich rozwiązywania. Wykonywane na kursie ćwiczenia są wzorowane na typowych zadaniach egzaminacyjnych, dzięki czemu uczniowie mogą oswoić się z ich formatem i bez stresu podejść do egzaminu.
Kurs rozpoczyna się od diagnozy naturalnych predyspozycji językowych, dzięki czemu uczniowie i rodzice zyskują rzetelną informację o mocnych stronach dziecka. Zajęcia obejmują pracę z językami obcymi nieznanymi uczestnikom, językami martwymi (np. łaciną) oraz językami fikcyjnymi. Duży nacisk kładziony jest na wyciąganie wniosków, dostrzeganie różnic i podobieństw między językami, oraz rozwijanie kompetencji językowych na poziomie słów, zdań i krótkich tekstów.
Pierwsza grupa startuje 28 lutego. Kolejne grupy rozpoczną zajęcia w marcu. Rodziców zainteresowanych zapisem dziecka na kurs zapraszamy do kontaktu ze szkołą.
W roku szkolnym 2026/27 na Ursynowie planowane jest uruchomienie VII klasy dwujęzycznej w SP 323 przy ul. Hirszfelda 11. Harmonogram rekrutacji oraz lista szkół prowadzących oddziały dwujęzyczne w Warszawie w nadchodzącym roku szkolnym są publikowane w oficjalnych komunikatach Urzędu Miasta st. Warszawy.
W tym roku test predyspozycji językowych odbędzie się 8 czerwca. Kandydaci przystąpią do sprawdzianu w szkole podstawowej pierwszego wyboru. Lista przyjętych kandydatów zostanie ogłoszona 6 lipca.
Luty w Sokratesie to również czas intensywnych powtórek dla starszych uczniów: szkoła otwiera w lutym nową grupę dla uczniów klas ósmych, chcących gruntownie powtórzyć materiał z języka polskiego przed egzaminem ósmoklasisty, oraz kurs “Polski w pigułce” dla maturzystów, którzy chcieliby usystematyzować wiedzę przed egzaminem dojrzałości. Oba kursy poprowadzi doświadczona polonistka i egzaminatorka.
Zainteresowanych uczniów zapraszamy poza tym na kursy przygotowujące do egzaminu 8-klasisty z języka angielskiego oraz matematyki, prowadzone przez nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem.
::news{"type":"see-also","item":"38923"}
::news{"type":"see-also","item":"37064"}
::news{"type":"see-also","item":"36974"}
::news{"type":"see-also","item":"36848"}
::news{"type":"see-also","item":"36620"}
::news{"type":"see-also","item":"36535"}
::news{"type":"see-also","item":"35826"}
Ursynowski rezerwat skrywa trasy piesze. Dokąd prowadzą
Strach tamtędy chodzić, wszędzie rowery i psy bez smyczy i kagańca 🤢
Obywatel
14:02, 2026-05-10
Pruła ponad 150 km/h Doliną Służewiecką. Surowy mandat
buraczana szmata z dziedzicznym syfem zamiast mózgu
pol
12:17, 2026-05-10
Gigantyczna kolejka po kwiaty na Ursynowie
Wracaj na kreml nienawistny patolu
Polak
12:11, 2026-05-10
Zmiany na Ciszewskiego. Nowe latarnie i niczyje słupy
kiedy Ciszewskiego-BIS? czaskoski razem z rakowskim fotografują się za każdym razem z takim postulatem (tzn. że takie mają cele na najbliższą kadencję), gdy zbliżają się wybory...
meme
11:31, 2026-05-10