Ponad dwa lata temu, z inicjatywy dzielnicy i etnografów z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie powstały już dwa filmy o "rdzennych" mieszkańcach dawnego Ursynowa. Pierwszy z nich to "Wsie Ursynowa. Introspekcje", który miał premierę w lutym 2022 roku. Okazało się, że twórcy zebrali tak dużo materiału, że postanowili kontynuować swoje prace i tak powstała część druga: "Wsie Ursynowa. Nostalgicznie", której premiera odbyła się 16 grudnia 2022 roku.
Oba filmy, które powstawały w ramach projektu autorstwa etnografki Małgorzaty Jaszczołt trafiły na Youtube. Po premierze ostatniego szybko zapadła decyzja o powstaniu kolejnego odcinka cyklu. Burmistrz zadeklarował sfinansowanie projektu.
W obydwu częściach twórcy rozmawiali z mieszkańcami dawnych wsi ursynowskich. Ich opowieści są pełne wspomnień dzieciństwa wśród pól i upraw, dawnych tradycji, ale też historii o rodzicach i dziadkach.
Jest w nich wiele refleksji, podczas których bohaterowie podkreślają swoje ogromne przywiązanie do tych ziem, po których stąpali ich przodkowie. Żadna z osób, które wystąpiły w filmie, nie wyobraża sobie przeprowadzki z "ich małej ojczyzny".
W filmach występują mieszkańcy Dąbrówki, Starego Imielina, Jeziorek, Grabowa, Kabat, Krasnowoli, Moczydła, Pyr, Służewia, Wolicy czy Wyczółek.
Wtedy wracam myślami do rodzinnej ziemi. Ta ziemia od Potoku Służewieckiego po pyrowski las to były wioski. Służew ze swą świątynią św. Katarzyny, Imielin, Imielinek, Służewiec i Wyczółki, Grabów, Moczydło, Kabaty, Natolin z pałacem, Ursynów ze szkołą i Wolica. To był nasz cały świat, gdzie jeden drugiemu był jak brat!
- recytowała w filmie wiersz swojej siostry - rodowitej mieszkanki Starego Imielina - Zofia Zawłocka z Wyczółek.
Produkcja trzeciej części rozpoczęła się dwa lata od premiery ostatniego obrazu z tej serii. Prace trwały od października a zakończyły się w grudniu 2024.
Tym razem film zatytułowany jest "Wsie Ursynowa III: Społeczność".
Jak w poprzednich częściach, także i tym razem widzowie poznają nowych bohaterów oraz historie, które wzbogacą obraz lokalnej społeczności. Premiera zaplanowana jest na luty 2025 roku i odbędzie się w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12 b. Po premierze film zostanie udostępniony na kanale YouTube Dzielnicy Ursynów, podobnie jak poprzednie części.
- dowiadujemy się od Pawła Ciacha, rzecznika prasowego dzielnicy.
Koszt realizacji filmu wyniósł 35 500 zł i został w całości pokryty z budżetu dzielnicy. Produkcja będzie także wykorzystywana podczas wydarzeń kulturalnych, a wszystkie części będą prezentowane w ursynowskich instytucjach kultury w ramach specjalnych prelekcji i spotkań.
Wawa17:29, 07.01.2025
0 0
Fajne filmy, ale proszę o całą prawdę, a nie tylko bajki, jestem sluzewiak, z dziada pradziada. 17:29, 07.01.2025