Zamknij

Pierwsza sesja rady dzielnicy. Wybrano szefową! [NA ŻYWO]

Sławek KińczykSławek Kińczyk 17:15, 07.05.2024 Aktualizacja: 14:03, 08.05.2024
Skomentuj SK SK

Dziś pierwsza sesja rady dzielnicy Ursynów w nowej kadencji. 23 nowowybranych radnych złożyło ślubowanie. Wybrani zostali także przewodniczący oraz wiceprzewodniczący radny. Kto będzie przewodził ursynowskim rajcom po tym, jak do rady miasta dostał się dotychczasowy wieloletni przewodniczący Michał Matejka z KO? 

[To jest zapis naszej relacji na żywo  prosto z obrad sesji rady]


To koniec pierwszej sesji rady dzielnicy Ursynów. Radni mają miesiąc na wybranie nowego zarządu dzielnicy.

Zakończyło się głosowanie w sprawie wiceprzewodniczących. Rozkład głosów:

Antoni Pomianowski z Projektu Ursynów - 21

Halina Kupiecka z KO - 18

Paweł Lenarczyk z Otwartego Ursynowa - 13

Mateusz Rojewski z PiS - 10

Wiceprzewodniczącymi rady dzielnicy zostali: Kupiecka, Pomianowski, Lenarczyk.


Znów falstart radnego Marcina Szadowiaka z PiS, który w nieodpowiednim momencie chciał zgłaszać kandydaturę na wiceprzewodniczego rady. - Potraktujmy to jako marketing - śmiał sie Szadowiak.

Sala proponuje, by było trzech wiceprzewodniczących. Propozycję przyjęto jednogłośnie. Czyżby KO zrezygnowała z drugiego swojego członka w prezydium rady i pozwoliła na wybór po jednym wiceprzewodniczącym pochodzącym z każdego z ugrupowania w radzie - Projektu Ursynów, PiS i Otwartego Ursynowa? Okazało się, że jednak nie.

Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów zgłasza Antoniego Pomianowskiego na wiceszefa rady dzielnicy.

Tomasz Sieradz z KO zgłasza kobietę - Halinę Kupiecką, radną KO z Wyżyn.

Paweł Nowocień z Otwartego Ursynowa zgłasza Pawła Lenarczyka z Otwartego Ursynowa, w ostatnich miesiącach wiceburmistrza, członka Polski 2050.

Marcin Szadowiak z PiS proponuje swojego kolegi Mateusza Rojewskiego na wiceprzewodniczącego rady.


Gdy zaczynałam być radną, nowy gmach ratusza otwierał Tomasz Sieradz, teraz kończy kadencję burmistrz Robert Kempa, a jeszcze przed miesiącem obrady prowadził Michał Matejka, wielki autorytet, również dla mnie (Matejka to mąż Mioduszewskiej - dop. redakcji). Myślę, że to dobry prognostyk dla Ursynowa. Obyśmy mogli powiedzieć za 5 lat, że ten czas był dobrze wykorzystany

- powiedziała nowa przewodnicząca.

- Zapraszam wszystkich do współpracy - zakończyła. I przejęła prowadzenie obrad.


Karolina Mioduszewska została przewodniczącą Rady Dzielnicy Ursynów w nowej kadencji. Głosowało za nią 23 radnych, czyli wszyscy obecni, ze wszystkich ugrupowań. To wyjątkowa sytuacja w ursynowskiej radzie. Takie poparcie zdarza się niezwykle rzadko.


Radni głosują nad kandydaturą Karoliny Mioduszewskiej z Koalicji Obywatelskiej. 

- Udział kobiet w radzie spowoduje, że rada będzie pracowała trochę inaczej - mówi Tomasz Sieradz z KO. W klubie KO na 13 osób aż 8 to kobiety. Dziewiątą radną jest Barbara Rylska z PiS.

- Życzę nam wszystkim partnerskiej rady. Karolina zadba o to, że wszyscy będziemy się traktować po partnersku - kończy Sieradz.

Karolina Mioduszewska jest jedyną kandydatką na przewodniczącą rady. Marcin Szadowiak z PiS chciał zgłosić kandydaturę klubu na wiceprzewodniczącego, ale to jeszcze nie ten punkt obrad. Najpierw wybór szefowej rady, później ustalenie liczby wiceprzewodniczących.


Teraz zgłaszani są kandydaci na przewodniczącego rady dzielnicy Ursynów. To najciekawszy punkt dzisiejszych obrad. Przypomnijmy, wg naszych nieoficjalnych informacji szefową rady ma zostać Karolina Mioduszewska. Przed chwilą Tomasz Sieradz z KO zgłosił oficjalnie jej kandydaturę.

- Mioduszewska jest w obecnej kadencji najstarszą stażem radną - przypomina Sieradz. Była przewodniczącą wielu komisji w poprzednich kadencjach.

Współpracuję z Karoliną od 2008 roku. Jest bardzo wrażliwa, odpowiedzialna, otwarta na argumenty, dyskusje, czasem spory, ale te spory przyjmują takie oblicze, że życzyłbym nam wszystkim takich sporów. Zawsze przygotowana. Karolina jest "Zawsze. Na Czas. Na pewno"

- chwali Tomasz Sieradz.

Oficjalny biogram:

Z zawodu politolog. Ukończyła Podyplomowe Studia Rozwoju Regionalnego UW. Zawodowo od 2008 r. związana z wdrażaniem Funduszy Europejskich na Mazowszu. Zasiada w Radzie Dzielnicy Ursynów od 2006 r. Kieruje pracami Komisji Zdrowia Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa. Autorka dwóch wdrożonych projektów z Budżetu Obywatelskiego. Prywatnie żona i mama dwójki dzieci: rezolutnego czternastolatka oraz wesołej ośmiolatki. W wolnych chwilach podróżuje, biega, ćwiczy bodyart, jeździ rowerem miejskim, dogląda ogrodu rodziców.


Ciekawostka: Radny Paweł Lenarczyk z Otwartego Ursynowa-PL2050 wraz ze złożeniem ślubowania automatycznie przestał być wiceburmistrzem Ursynowa. Został w nim w grudniu, gdy z funkcji tej zrezygnował Bartosz Dominiak.


Przed chwilą 23 radnych ślubowało m.in. wierność Konstytucji RP oraz przyrzekało działać na rzecz dobra gminy. 16 radnych dodało do swojej przysięgi słowa "Tak mi dopomóż Bóg". Dwie radne są nieobecne ze względu na chorobę - są to Małgorzata Szymańska oraz Elżbieta Leśniak-Klenkiewicz. Rozpoczęła się procedura wyboru przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. 


Szef komisji wyborczej na Ursynowie, wiceburmistrz Piotr Zalewski, przedstawia oficjalne wyniki wyborów. Po tym wystąpieniu radni otrzymają zaświadczenie o wyborze i złożą ślubowanie.

- Komisja w przedszkolu przy Małcużyńskiego - tam zagłosowało ponad 72 proc. uprawnionych. Druga taka komisja z wysoką frekwencją - w szkole przy Wilczym Dole - mówi Zalewski. Szef komisji wyborczej wymienia nazwiska wybranych radnych. Podajemy je wraz z liczbą uzyskanych głosów na dole tego artykułu. 


Sesja rozpoczęła się z piętnastominutowym opóźnieniem. Tablety radnych nie łączyły się z siecią internetową. Obrady rozpoczęła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Pogratulowała wybranym radnym i zaprosiła do współpracy.

Tymczasowym przewodniczącym rady został Ryszard Zięciak - najstarszy wiekiem. Będzie prowadził obrady do momentu wybrania przewodniczącego grona. - Wybrały mnie pierwsze cyfry numeru Pesel - żartował radny.


Według naszych nieoficjalnych, ale potwierdzonych w dwóch źródłach informacji nową przewodniczącą rady dzielnicy Ursynów ma zostać radna Karolina Mioduszewska z Koalicji Obywatelskiej. To radna Ursynowa od 2006 roku. Zarekomenduje ją podczas sesji klub Koalicji Obywatelskiej. W kwietniowych wyborach otwierała listę KO na Zielonym Ursynowie, zdobyła prawie 2,5 tys. głosów. 

Oficjalny biogram:

Z zawodu politolog. Ukończyła Podyplomowe Studia Rozwoju Regionalnego UW. Zawodowo od 2008 r. związana z wdrażaniem Funduszy Europejskich na Mazowszu. Zasiada w Radzie Dzielnicy Ursynów od 2006 r. Kieruje pracami Komisji Zdrowia Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa. Autorka dwóch wdrożonych projektów z Budżetu Obywatelskiego. Prywatnie żona i mama dwójki dzieci: rezolutnego czternastolatka oraz wesołej ośmiolatki. W wolnych chwilach podróżuje, biega, ćwiczy bodyart, jeździ rowerem miejskim, dogląda ogrodu rodziców.

Co ciekawe, jest żoną wieloletniego przewodniczącego rady dzielnicy Ursynów Michała Matejki, który tym razem został radnym miejskim. - Wszystko zostaje więc w rodzinie - komentują radni.


O godz. 18 po raz pierwszy zbierają się radni dzielnicowi nowej kadencji. Przypomnijmy, 7 kwietnia wybieraliśmy nowy samorząd lokalny. Na Ursynowie najwięcej radnych i samodzielną większość będzie miała Koalicja Obywatelska - 13 mandatów, po 5 radnych mają PiS oraz Projekt Ursynów, a dwa mandaty zdobyli kandydaci Otwartego Ursynowa-Polski 2050, który w poprzedniej kadencji współrządził dzielnicą razem z KO.


Lista nowych radnych - pogrubione nazwiska to debiutanci:

Z okręgu nr 1 - Zielony Ursynów i rejon Kłobuckiej radnymi zostali:

1. Karolina Mioduszewska z KO - 2488 głosów

2. Karol Radziwiłł z PiS - 1632 głosy

3. Olga Górna z KO - 1359 głosów

4. Paweł Nowocień z Otwartego Ursynowa-PL2050 - 845 głosów

5. Michał Bartosik z KO - 712 głosów

Z okręgu nr 2 - Ursynów Płn. i Stokłosy dostali się:

1. Tomasz Krasowski z KO - 2337 głosów

2. Marcin Szadowiak z PiS - 1841 głosów

3. Paweł Lenarczyk z Otwartego Ursynowa-PL2050 - 1469 głosów

4. Edyta Leśniak-Klenkiewicz z KO - 1154 głosy

5. Piotr Antosiuk z Projektu Ursynów - 1008 głosów

Z okręgu nr 3 - Imielin i Wyżyny dostali się:

1. Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów - 2153 głosy

2. Ryszard Zięciak z KO - 1650 głosów

3. Halina Kupiecka z KO - 1606 głosów

4. Mateusz Rojewski z PiS - 1508 głosów

5. Maciej Mackiewicz z Projektu Ursynów - 724 głosy

Z okręgu nr 4 - Na Skraju i część Natolina dostali się:

1. Małgorzata Szymańska z KO - 2203 głosy

2. Tomasz Sieradz z KO - 2160 głosów

3. Antoni Pomianowski z Projektu Ursynów - 2150 głosów

4. Barbara Rylska z PiS - 1425 głosów

5. Mariola Kietlińska z KO - 608 głosów

Z okręgu nr 5 - Kabaty dostali się:

1. Krystian Malesa z KO - 3036 głosów

2. Łukasz Błaszczyk z Projektu Ursynów - 1905 głosów

3. Bożena Kwiatkowska z KO - 1779 głosów

4. Ireneusz Dzik z PiS - 1172 głosy

5. Agnieszka Pająk-Czech z KO - 644 głosy


Do rady nie weszło wielu radnych minionej kadencji: Grażyna Wójtowicz z KO, Robert Wojciechowski, społecznik listy z KO, przegrał 33 głosami; Piotr Świątkowski z Projektu Ursynów (kiedyś z PiS), Leszek Lenarczyk z Otwartego Ursynowa (najstarszy radny Ursynowa, wiele kadencji w radzie), wieloletnia radna i wiceprzewodnicząca rady Katarzyna Polak z PiS. Nie dostał się również Piotr Skubiszewski, przewodniczący Otwartego Ursynowa-PL2050.


Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

KołodziejKołodziej

6 8

Jak patrzę na skład rady, to nie ma żadnych polityków Lewicy. Strasznie słaba ta Lewica na Ursynowie. Natomiast widać mocną reprezentację prawicowych organizacji PiS i Projekt Ursynów. 18:14, 07.05.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

xyzxyz

4 0

Może niepotrzebne było w kampanii poruszanie tematu przebudowy niektórych ulic? 20:23, 07.05.2024


JanJan

3 6

Brunatna koalicja 20:41, 07.05.2024


reo

armanarman

3 10

Po wynikach wyborów widać, że polityka się radykalizuje. Co prawda POKO ma 13 mandatów, umiarkowany Otwarty Ursynów 2 mandaty.

10 mandatów mają PiS i Projekt Ursynów. Masakra. 21:00, 07.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bezlebubbezlebub

8 2

niedobrze ze PO ma większośc bo to oznacza że patodeweloperka na Ursynowie ma przed sobą 5 spokojnych dla niej lat, zatem zdążą wyeksploatować do cna nasza dzielnice i pogorszyc warunki życia mieszkańców 09:34, 08.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlkoszOlkosz

3 2

Żona po mężu przejęła stanowisko :D tak, Mioduszewska jest żoną Matejki. 10:55, 09.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%