Zamknij

Ursynów. Instrukcja obsługi. W niedzielę ciekawy spacer po dzielnicy!

12:00, 28.05.2022 Redakcja Haloursynow.pl
Skomentuj SK SK

Usynowianie uwielbiają spacery z przewodnikiem po dzielnicy. Z okazji 45-lecia Ursynowa można zwiedzać okolicę i wysłuchać fascynujących opowieści. W niedzielę kolejny spacer poprowadzi Lidia Pańków, autorka reportażu „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego”.

Niedzielny przedpołudniowy spacer odbędzie się pod hasłem "Ursynów okresu transformacji". Uczestnicy będą się kręcić wokół alei Komisji Edukacji Narodowej, która powstała dopiero w czasach przełomu społeczno-politycznego. Dowiedzą się kto - poza prof. Markiem Budzyńskim - stoi za współczesnymi zabudowaniami alei KEN, czy architekci nawiązali do pierwotnych projektów osiedla Ursynów Północny i jak architekci peerelowskich osiedli przestawiali się na rynkowe zasady projektowania.

- Podczas spaceru dowiemy się też, jak mogłoby wyglądać ursynowskie centrum, począwszy od ciągów usługowych rozwijanych przez Krzysztofa Dzika i kompleksów handlowo-gastronomicznych Andrzeja Szkopa po projekt Pasażu Ursynowskiego Marka Budzyńskiego z połowy lat 80., wpływały na późniejsze decyzje urbanistyczne i architektoniczne - zapowiadają organizatorzy.

Spacer poprowadzi Lidia Pańków - autorka cyklu spacerów, dziennikarka, reporterka i redaktorka zajmująca się zagadnieniami przestrzeni i kulturą wizualną XX wieku w kontekście przemian społecznych. To była mieszkanka naszej dzielnicy, autorka książki „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego” z 2016 roku.

Spacer organizuje UCK "Alternatywy" ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej. A dołączyć do niego można, pojawiając się w niedzielę, 29 maja w Paprotka Cafe przy ul. Pasaż Ursynowski 3/U3 o godz. 11. Można się jeszcze zapisać online.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

autochtonautochton

2 10

Ursynów - szczególnie północny - był lokalizacją, którą peerelowska władza kupowała sobie wiernopoddaństwo swoich trybików... Szczególnie kadr partyjnych, milicji, wojska, Służby Bezpieczeństwa, wywiadu i kontrwywiadu, aparatu rozsianego pod ministerstwach czy innej administracji... Chciałeś tam mieszkać, to musiałeś należeć do partyjnej kasty albo przynajmniej być jej posłuszny... W II połowie lat 80.tych, kiedy zaciąg do partii był jeszcze większy to rozlało się to na cały Ursynów. Inne takie lokalizacje to Stegny/Sadyba, Saska Kępa, Rembertów i kilka innych. 12:27, 28.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sucha kałuża sucha kałuża

0 0

Hahaha hehe 12:33, 04.06.2022


reo
0%