Zamknij

Transfuzja krwi – jak przebiega ten zabieg?

10:16, 15.02.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 10:17, 15.02.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Przetaczanie krwi to poważny zabieg, do którego dochodzi niezwykle często podczas bardzo skomplikowanych operacji. Krew do transfuzji pochodzić może od innych osób, ale też od samego pacjenta. Aby przetoczenie krwi się udało, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Przygotowanie do zabiegu

Transfuzja krwi najczęściej wykonywana jest z powodu utraty krwi podczas skomplikowanych i długotrwałych zabiegów operacyjnych. Potrzebna jest również osobom, które które maja nabyte lub wrodzone skazy krwotoczne, które powodują zaburzenia krzepnięcia krwi lub niedokrwistość, czyli zmniejszenie poziomu stężenia hemoglobiny we krwi poniżej normy. Zdarza się również, że do utraty dużej ilości krwi doszło w wyniku poważnego wypadku lub głębokich ran ciętych i kłutych.

Wyróżnia się dwa rodzaje transfuzji – homologiczną, kiedy pacjentowi przetaczana jest krew innej osoby oraz autologiczną, kiedy krew jest jego własna.

Czynności, które należy wykonać przed zabiegiem

Pierwszym etapem jest przygotowanie pełnej dokumentacji pacjenta. Należy sprawdzić, jaką grupę krwi oraz czynnik RH posiada, wynik próby zgodności oraz upewnić się co do jego danych personalnych. Następnie konieczne jest wykonanie makroskopowej ceny krwi. Krew nie może być wykorzystana, jeśli stwierdzi się występowanie w niej skrzepów, zauważy się zmiany barwy lub mętnienie osocza, albo hemolizę, czyli rozpad krwinek czerwonych pod wpływem różnych czynników, w tym wad budowy erytrocytów oraz nocnej napadowej hemoglobinurii.

Kolejnym krokiem jest wykonanie próby biologicznej. Pozwoli to upewnić się, że występuje zgodność grupy krwi biorcy i dawcy. Próba ta polega na przetoczeniu niewielkiej ilości krwi, zazwyczaj około 20 ml, a następnie na zwolnieniu przepływu. Jeśli okaże się, że pojawia się niezgodność między grupami, wystąpić mogą poważne objawy, dlatego pacjent powinien być pod ścisłą opieką lekarza.

Przebieg transfuzji krwi

Najczęściej przetoczenie krwi odbywa się poprzez wlewu dożylnego – wenflon wprowadzony do żyły połączony jest z workiem wypełnionym krwią przygotowaną do przetoczenia. W trakcie zabiegu pacjent powinien być monitorowany. Konieczne jest również sprawdzanie sprzętu, a więc szybkości wlewu czy drożności aparatu do przetaczania.

Zdarza się jednak, że w nagłych przypadkach, kiedy pacjent potrzebuje krwi natychmiast lub gdy przetaczanie będzie trwało kilka dni, do żyły obwodowej zakłada się cewnik. Dzięki temu transfuzja wykonana jest niezwykle szybko i skutecznie.

Tekst przy współpracy z https://www.allecco.pl/.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%