Zamknij

Tajemnicze flagi w alei KEN. Co to takiego?

12:23, 06.06.2017 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 14:28, 06.06.2017
Skomentuj SK SK

Wielu ursynowian nawet nie wie, że dzielnica już od czasów gminy ma swoje znaki i symbole. Są nimi - zgodnie z uchwałą ówczesnej Rady Gminy - herb (niedźwiedź z różą w łapie) oraz trójkolowa flaga: od góry kolor granatowy, w środku żółty, na dole czerwony.

Flagi dumnie powiewają podczas szczególnych uroczystości. Najwięcej - bo niemal w całej dzielnicy - wisi ich podczas Dni Ursynowa, dorocznego święta dzielnicy, które odbywa się w czerwcu. Wtedy pojawiają się w alei Komisji Edukacji Narodowej.

Flagę Ursynowa stanowią trzy pasy poziome: od góry kolor ciemnoniebieski (szerokość ok. 26 cm) – żółty (ok. 7 cm) – czerwony (ok. 7 cm). Pasy dolne nawiązują do flagi m.st. Warszawy, którego częścią jest Dzielnica Ursynów. 

Oficjalnym symbolem dzielnicy jest również herb, zaprojektowany w czasach gminy z wyjątkową starannością. Opracował go zespół specjalistów, którego członkami byli między innymi prof. Jerzy Nowosielski i wybitny polski heraldyk Andrzej Kulikowski. Herb zatwierdziła 14 lutego 1995 roku ówczesna Rada Gminy Warszawa-Ursynów uchwałą nr 69 w sprawie statutu gminy.

Herbem, który zainspirował twórców współczesnego znaku Ursynowa był herb Juliana Ursyna Niemcewicza, właściciela majątku Ursinów. Był to herb Rawicz: 

W polu złotym na niedźwiedziu kroczącym, czarnym, panna w czerwonej sukni, rozczesana w koronie złotej. Klejnot: Między dwoma rogami jelenimi pół niedźwiedzia czarnego, wspiętego, z różą czerwoną w prawej łapie.

Herb ten, przedstawiający pannę jadącą na niedźwiedziu, jest jednym z najstarszych polskich herbów i występuje na Litwie, Rusi, w Rosji i oczywiście w Polsce. 

Jakie znaczenie ma współczesny symbol dzielnicy? W uzasadnieniu uchwały z 1995 roku czytamy: 

Niedźwiedź stoi na murach zamku z dwiema blankowanymi wieżami, symbolizującego miasto. Czerwony zamek na żółtym tle informuje, że miastem tym jest Warszawa, bo oficjalnymi barwami Miasta Stołecznego Warszawy są właśnie kolory żółty i czerwony. Brama zamku jest gościnnie otwarta. Zielony pas w dolnej części herbu podkreśla walory przyrodnicze dzielnicy i fakt, że w niezbyt odległej przeszłości tereny dzisiejszego Ursynowa zajmowały wsie i pola uprawne.

Herb jednak nie do końca jest herbem w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo Ursynów nie jest w pełni samodzielną jednostką administracyjną, więc może być jedynie używany jako logo, znak promocyjny i rzeczywiście chętnie bywa umieszczany przez władze Ursynowa na pismach podpisywanych przez burmistrza, na plakatach, folderach, gadżetach promocyjnych. Z pewnością spełnia więc założoną rolę identyfikując i scalając społeczność lokalną.

Pewnie jednak same władze Ursynowa nie zdawały sobie sprawy, że pełni wyłącznie oficjalnej roli symboliki dzielnicy, bo stał się przedmiotem gwałtownej dyskusji. W lutym 2012 roku warszawski Ratusz zwrócił uwagę, że na sponsorowanych przez niego imprezach pojawia się częściej ursynowski niedźwiedź zamiast „rozczochranej Syrenki”: „Zakochaj się w Warszawie”. Sprawa odbiła się echem w mediach. Ostatecznie ówczesny burmistrz Piotr Guział obiecał się podporządkować dyrektywom z "Katalogu Systemu Identyfikacji Wizualnej m.st. Warszawy”, który bardzo szczegółowo opisuje wytyczne plastycznej identyfikacji miasta. 

Potem pojawiła się Uchwała Nr 482 Zarządu Dzielnicy Ursynów M. St. Warszawy z 24 kwietnia 2012 r. w sprawie przyjęcia znaku promocyjnego o nazwie „Herb Ursynowa”. 15 września 2012 r. w „Sadku” przy ul. Małcużyńskiego odbył się piknik rodzinny w obronie herbu, na który zapraszały władze dzielnicy.

Dziś  Herb Ursynowa znajduje się w Urzędzie Dzielnicy tuż obok Syrenki, równouprawnienie zostało więc zachowane. W sporze niedźwiedzia z Syrenką, okazało się, że zwyciężył niedźwiedź. Nic zresztą dziwnego, przecież, należał do rodu Warszów, założycieli Warszawy.

[ZT]19169[/ZT]

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

GrabaGraba

2 0

trzeba pamiętać o tym, że to barwy URsynowa. Warto tez pamiętać, że obecny burmistrz jest niedojdą bez mandatu społecznego. PRzyniesiony w teczce, ale nie schowany po 1 maja. :( 15:53, 06.06.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

granatgranat

0 0

I to chyba ta róża w łapie której znaczenia nie sposób wyjaśnić. Ktoś ją podrzucił? Bardziej pasowało by kukułcze jajo w herbie. 12:47, 08.06.2017


reo

hbkhbk

0 0

Nazwa Urząd Miasta Stołecznego Warszawy jest urzędowa i oficjalna, należy więc ją zapisywać wielkimi literami, to nie ulega wątpliwości. Błędna pisownia pojawia się, być może, pod wpływem skrótu, w którym MUSZĄ WYSTĄPIĆ MAŁE LITERY. 17:15, 06.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jotjot

1 0

"Flagę Ursynowa stanowią trzy pasy poziome: od góry kolor ciemnoniebieski (szerokość ok. 26 cm) – żółty (ok. 7 cm) – czerwony (ok. 7 cm). Pasy dolne nawiązują do flagi m.st. Warszawy, którego częścią jest Dzielnica Ursynów. "
No dobrze, ale co symbolizuje ten ciemnoniebieski? 08:45, 07.06.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

antyspółdzielcaantyspółdzielca

1 0

Deweloperkę? 15:28, 07.06.2017


MisiaMisia

1 0

Ciemnoniebieski to kolor Tereski. 17:21, 07.06.2017


kkmkkm

0 0

Byly jakies konsultacje spoleczne w tej sprawie? Misiek wyszedl... troche stary i przygarbiony. Uszu nie ma? Symbolem Ursynowa powinen byc mlody mis. Co do bramy na zalaczonym herbie, to wygla ja prosto k z miast Hanzy i nie ma wiele wspolnego z Warszawa. Mozna to jeszcze dopracowac? 18:10, 17.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

yacentyyacenty

0 0

W herbie jest NIEDŻWIEDŹ na miarę naszych ursynowskich możliwości a nie jakiś tam miś... 13:08, 24.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%