Zamknij

Stłuczka samochodu nie ze swojej winy – co robić?

15:08, 24.09.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:11, 24.09.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Wypadek samochodowy może zdarzyć się każdemu. Zawsze jest to nieprzyjemna sytuacja, a już szczególnie, jeśli jeździsz przepisowo i uważasz się za dobrego kierowcę. Jeśli przydarzyła Ci się stłuczka nie z Twojej winy, jesteś na trochę lepszej pozycji. Przysługują Ci bowiem pewne prawa, które z pewnością ułatwią proces powypadkowy. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, co robić jeśli brałeś udział w stłuczce nie z Twojej winy.

Postępowanie powypadkowe

Jeśli dojdzie do wypadku przede wszystkim należy zachować spokój i sprawdzić czy nikomu nic się nie stało. Gdy ktoś jest ranny, koniecznie trzeba wezwać pogotowie. Jeśli nikt nie ucierpiał, należy usunąć pojazdy z jezdni, aby nie utrudniać ruchu innym użytkownikom.

Następnie dobrze postępować według kolejnych kroków.

Ustalenie sprawcy i oświadczenie

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to ustalenie tego, kto jest sprawcą wypadku. Jeśli jesteś poszkodowany, powinieneś wziąć oświadczenie od sprawy zdarzenia, a także świadków, którzy byli uczestnikami kolizji lub widzieli z boku co się stało.

Oświadczenie sprawcy o dokonaniu kolizji drogowej jest dokumentem, które spisuje się przez obie strony zdarzenia, a sprawca za pomocą tego dokumentu przyznaje się do winy. Takie oświadczenie może być napisane odręcznie i powinno zawierać:

  • dane każdego z kierowcy oraz właścicieli samochodów, jeśli to nie oni kierowali pojazdami w trakcie kolizji;
  • miejsce i czas zdarzenia;
  • wskazanie sprawcy wypadku oraz poszkodowanego;
  • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy oraz nazwę ubezpieczyciela;
  • dokładny opis jak doszło do wypadku;
  • opis zniszczeń samochodów oraz informację czy uszkodzeniu uległy także inne przedmioty;
  • podpisy uczestników stłuczki.

Zadania ubezpieczyciela

Po tych czynnościach należy zgłosić szkodę. Najlepiej, żeby zrobił to sam poszkodowany. Dobrze, jeśli sprawca jak i poszkodowany wypadku posiadają ubezpieczenie w tej samej firmie. Dzięki temu pieniądze z odszkodowania są wypłacane szybko i bez większych problemów.

Jeśli osoby uczestniczące w wypadku posiadają umowy z różnymi ubezpieczycielami, wtedy zgłoszenie należy kierować do OC sprawy wypadku. Ubezpieczyciel zajmie się sprawą i wypłaci należne pieniądze.

Sprzedaż uszkodzonego samochodu

Bywa również i tak, że mimo otrzymanych z odszkodowania pieniędzy, naprawa samochodu jest nieopłacalna albo niemożliwa. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż powypadkowego samochodu. W wielu miastach działa skup aut powypadkowych. Niezależnie od tego, w jakim stanie jest Twój pojazd po wypadku, możesz udać się do takiego punktu i sprzedać swoje stare auto.

Takie działanie pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zarobić więcej pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć, np. na zakup nowego samochodu. W takich miejscach nie ma znaczenia w jakim stanie jest auto - skup aut powypadkowych jest w stanie odkupić od Ciebie każdy pojazd i zapłacić Ci za niego rozsądną cenę.

Dlatego zanim zdecydujesz się na drogą naprawę lub zezłomowanie pojazdu, pomyśl jeszcze o trzeciej opcji, jaką jest sprzedaż auta. To z pewnością będzie dla Ciebie najbardziej korzystne wyjście, które pomoże Ci w kupnie kolejnego samochodu.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%