Zamknij

Ruszyła rekrutacja do przedszkoli. Czy wystarczy miejsc na Ursynowie?

07:26, 21.02.2019 Marta Siesicka-Osiak
Skomentuj MSO MSO

Ruszyła rekrutacja do warszawskich przedszkoli. Rodzice już składają wnioski i liczą na miejsce w wybranych placówkach. Czy w tym roku na Ursynowie znajdzie się miejsce dla wszystkich dzieci?

W związku z reformą oświaty miasto od 2017 r. jest zobowiązane do zapewnienia miejsc wszystkim trzylatkom, których rodzice wezmą udział w rekrutacji. Nie jest to proste, bo wraz z nowym zapisem, nie pojawiły się z automatu nowe miejsca.

Ziarnko do ziarnka

Na Ursynowie są 23 przedszkola publiczne. W ubiegłym roku z pomocą niepublicznych placówek udało im się zapewnić miejsca dla większości trzylatków, ale około dziesięcioro dzieci musiało zostać oddelegowanych do przedszkoli w Śródmieściu.

W tym roku rodzice z nadzieją patrzą w przyszłość i liczą na łut szczęścia w rekrutacji, bo choć jak sami przyznają – nie do końca rozumieją zasady – wiedzą, że w ubiegłym roku nie było źle.

- Syn chodzi już dwa lata do przedszkola, mam nadzieję, że młodszemu punkty „za rodzeństwo” dadzą przewagę i nie będę musiał wozić chłopców w dwa miejsca – mówi tata przedszkolaka z Cybisa.

Dzielnica, która czeka na zakończenie budowy przedszkola na Tanecznej, na razie może liczyć na miejsca, które zwolnią starszaki idące od września do szkoły oraz sześciolatki wybierające się do zerówki szkolnej albo pierwszej klasy. Czy to wystarczy?

- Trwa proces rekrutacji, mamy nadzieję, że dla wszystkich starczy miejsc. Co roku adaptujemy pomieszczenia w przedszkolach i rozbudowujmy kolejne placówki – mówi burmistrz Robert Kempa i dodaje, że w tym roku kolejne przedszkola niepubliczne zostają włączone w proces rekrutacji na takich samych zasadach, na jakich funkcjonują przedszkola publiczne.

- W naszym przedszkolu musieliśmy oddać świeżo wyremontowane leżalnie dla maluszków na dodatkowe sale, więc tylko jeden rocznik zdążył się nimi nacieszyć. Ale co zrobić? – mówi mama pięciolatka z Pięciolinii.

Los na loterii

Wielu rodziców przyznaje, że system rekrutacji to dla nich przysłowiowa czarna magia. – Wypełniam formularz i po prostu trzymam kciuki. Doświadczenie sąsiadki pokazało, że można dostać się to świetnego przedszkola podczas drugiego etapu rekrutacji. Nie wiem jak, ale liczę na to, że los się do nas uśmiechnie – mówi Lena, która chciałaby się zapisać córkę do przedszkola, które ma tuż obok domu.

W procesie rekrutacji szansę na wymarzone przedszkole ma ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów albo „załapie się” na miejsce, które z różnych przyczyn zwolni się w czasie trwania rekrutacji. Punkty naliczane są według ustalonego odgórnie kryterium. W pierwszym etapie rekrutacji najwięcej bonusowych punktów – 260 – można zdobyć za:

  • Wielodzietność rodziny kandydata (troje lub więcej dzieci),
  • Niepełnosprawność kandydata,
  • Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
  • Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
  • Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
  • Samotne wychowanie kandydata w rodzicie,
  • Objęcie kandydata piecza zastępczą.

W kolejnym etapie pod uwagę brane są dodatkowe punkty przyznawane m.in. dziecku:

  • Z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny (64 pkt),
  • Którego oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą (32 pkt),
  • Którego rodzic/opiekun prawny albo rodzice/opiekunowie prawni mieszkają w m.st. Warszawie i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie m.st. Warszawy (24 pkt),
  • Którego rodzeństwo w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, będzie rozpoczynało lub kontynuowało edukację w przedszkolu lub szkole podstawowej wskazanej na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie (8 pkt).

Kryterium dochodowe uwzględniane jest w przypadku dochodu w wysokości mniejszej lub równej 504 zł (w przeliczeniu na osobę) i daje 1 pkt.

Czas start!

Wnioski rejestrowane są w internetowym systemie rezerwacji od 20 lutego do 7 marca do godz. 20:00. W dniach od 20 lutego do 8 marca w przedszkolu pierwszego wyboru należy złożyć dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów.

10 kwietnia rodzice poznają listy dzieci zakwalifikowanych i tych, które nie miały szczęścia. Jednak to jeszcze nie koniec rekrutacji, bo od 10 do 17 kwietnia należy złożyć potwierdzenie woli zapisu dziecka w placówce, do której zostało zakwalifikowane.

To szansa dla tych, którzy nie załapali się w pierwszej turze, bo nie wszyscy takie potwierdzenie złożą. Dlatego od 24 kwietnie rusza procedura odwoławcza, która daje możliwość wystąpienia o uzasadnienie odmowy przyjęcia, a w dniach od 6 do 12 czerwca będzie trwało postępowanie uzupełniające, którego wyniki zostaną ogłoszone 18 czerwca.

I wtedy, podobnie jak na początku rekrutacji, należy złożyć potwierdzenie woli zapisu, listy zostaną opublikowane, ruszy też procedura odwoławcza. Lista wolnych miejsc zostanie opublikowana 30 sierpnia, a od 1 września wszystkie dzieci będą już musiały mieć wskazane miejsce na terenie Warszawy.

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

kaskas

5 9

Kiedy Trzaskowski spełni swoją obietnicę darmowych przedszkoli? 08:47, 21.02.2019

Odpowiedzi:6
Odpowiedz

WarszawiakWarszawiak

5 10

Nigdy, HGW miała tyle lat żeby rozwiązać problem przedszkoli w Warszawie i nic nie zrobiła. Wolała na 2 uczelniach wykładać co tydzień niż takimi pierodołami głowę sobie zaracać. 09:35, 21.02.2019


MatkaMatka

9 3

10 lat tamu, gdy moja Córka chodziła do przedszkola płaciłam za : jej pobyt w przedszkolu, zajęcia dodatkowe i wyżywienie. W zeszłym roku za pobyt drugiego dziecka w przedszkolu płaciłam tylko za wyżywienie. Czyli faktycznie nic się nie zmieniło? ...... 10:11, 21.02.2019


OverLordOverLord

4 3

@Warszawiak - przedszkola polegaja pod Dzielnice nie pod Miasto. Wiec nie do HGW i Trzaskowskiego pretensja a do naszych lokalnych wladz. 12:20, 21.02.2019


CreetCreet

3 5

~OverLord ależ oczywiście masz rację. Więc poruszmy dwie sprawy.
Po 1. To po co to obiecywał?
Po 2. To twoim zdaniem skąd się biorą pieniądze w budżecie dzielnicy?

W tym drugim punkcie dodałbym, że można przesunąć/przeznaczyć dodatkowe pieniądze miasta np na wspomniane przedszkola z głównej kasy po prostu dotując pieniądze dla dzielnicy na dany i tylko ten cel jakim jest przedszkole. No ale tego też nawet nie ruszono mimo, że obietnice słyszę już kolejny raz. 12:53, 21.02.2019


OverLordOverLord

4 3

@Creet:
AD 1. Obiecywal co? Darmowe przedszkola? Sa darmowe, jedynie za jedzenie sie placi. W przedszkolu 3 posilki to ~8 PLN. Jestes za tyle w domu zrobic? Co wiecej? Ze wszyscy sie dostana? Dostaja sie, tylko nie we wlasnej dzielnicy. Nie mowie ze to dobrze, ale nie widze klamstwa.
AD 2. W odpowiedzi na to pytanie, proponuje odgrzebac artykul z Halo Ursynow z przed poprzednich wyborow, gdzie bylo porownanie dzialan dzielnicy na rzecz zwiekszenia ilosci miejsc w przedszkolach za kadencji Naszego Ursynowa i uprzednich 2 kadencji PO. Widac z niego ze to kwestia wladz lokalnych.
BTW: nie glosowalem na PO i wcale ich nie popieram. 13:23, 21.02.2019


MrFrostyMrFrosty

0 0

zam ze sobą gadasz pisi trolu? 21:45, 23.02.2019


reo

MatkaMatka

0 0

"Czy wystarczy miejsc na Ursynowie?" Kolejny tytuł nawołujący do licznej aktywności jej czytelników. Bo jaka niby ma być odpowiedź? Taka jak co roku :) 10:13, 21.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bethbeth

0 0

sa juz darmowe przedszkola i zlobki w warszawie tak jak obiecal Pan prezydent ? 14:31, 21.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KarolKarol

1 0

Tak. Przedszkola są. Żłobki od 1 września 14:43, 21.02.2019


siostrasiostra

0 0

...Ruszyła rekrutacja do przedszkoli - księży? 10:00, 22.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%