Zamknij

Przyszła mama musi szczególnie dbać o zęby. Porady eksperta z Boramedu

07:57, 16.12.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:57, 16.12.2019
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Wokół leczenia zębów przez ciężarne powstało wiele mitów o niebezpieczeństwach jakie stwarza dla dziecka. Okazuje się jednak, że to brak wizyty u dentysty może przyczynić się o przedwczesnego porodu, a nawet występowania stanu przedrzucawkowego.

Czy w ciąży można leczyć zęby, czy jest to bezpieczne dla płodu? Przed takimi pytaniami staje przyszła mama. Dlatego zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów, o to czy do dentysty chodzić można czy trzeba.

Zdrowe zęby w ciąży

Na jakie problemy w obrębie jamy ustnej są narażone ciężarne i dlaczego?

Do najczęściej występujących chorób jamy ustnej, także u kobiet ciężarnych, zaliczamy próchnicę zębów, choroby przyzębia i zapalenia dziąseł. Choroby te stanowią nadal znaczący problem medyczny u kobiet w wieku rozrodczym.

Jest to wynikiem częstego występowania tych chorób, bezobjawowego przebiegu, związanego z brakiem wizyt kontrolnych u stomatologa, a także wciąż niedostatecznej świadomości społecznej na temat zależności zdrowia ogólnego od stanu jamy ustnej.

Jakie zabiegi dentystyczne są bezpieczne w ciąży?

Zabiegi dentystyczne w czasie ciąży są bezpieczne, stąd zarówno zabiegi profilaktyczne, np. aplikacja lakieru fluorkowego, usuwanie kamienia nazębnego, jak też zabiegi lecznicze powinny być wykonywane. Warto też dodać, że jeśli jest konieczność wykonania badania rentgenowskiego zęba to jest to bezpieczne w ciąży

Jakich powinno się unikać?

Trudno wskazać zabieg dentystyczny, który byłby przeciwwskazany w czasie ciąży.

Czy ciężarnej można podawać znieczulenie? Jakie są zabronione, a jakie wskazane?

Tak, korzyści i ewentualne działania niepożądane wynikające z podania leków w celu uzyskania znieczulenia w przypadku istnienia wskazań do jego zastosowania są każdorazowo oceniane indywidualnie przez stomatologa. Stosowanie znieczulenia jest co do zasady bezpieczne w ciąży.

Groźne nieleczenie

Czy to prawda, że nieleczony ząb może spowodować zagrożenie ciąży?

Choć może się to wydawać niezrozumiałe to jednak występowanie chorób jamy ustnej jest związane z udokumentowanym na podstawie badań klinicznych występowaniem powikłań w trakcie ciąży.

Szczególnym problemem związanym z chorobami przyzębia u ciężarnych jest poród przedwczesny. Innym problemem położniczym związanym z chorobami przyzębia jest zwiększone ryzyko urodzenia dziecka o zbyt małej masie ciała. Są także dane wskazujące na związek choroby przyzębia z występowaniem stanu przedrzucawkowego.

Jak zapobiegać problemom z zębami i jamą ustną będąc w ciąży?

Proponowane obecnie zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej w okresie ciąży proponują następujące zabiegi: szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie z użyciem szczoteczki o miękkim włosiu i pasty z fluorem, co najmniej raz dziennie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, modyfikacje dietetyczne z ograniczeniem spożycia węglowodanów prostych oraz regularne wizyty u stomatologa tzn. we wczesnym okresie ciąży i dalej według zaleceń lekarza dentysty.

Dziękuję za rozmowę.

W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca grudnia i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

*Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

[ZT]13796[/ZT]

[ZT]13899[/ZT]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%