Zamknij

Pożyczka leasingowa - co to jest i czym się różni od leasingu?

18:17, 10.06.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 18:27, 10.06.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

W obecnych czasach firmy coraz częściej korzystają z takich produktów finansowych jak leasing czy wynajem długoterminowy. Powody takich decyzji są różne np. tworzenie stałych kosztów miesięcznych lub chęć posiadania nowego samochodu.

Aby uzyskać takie finansowanie, jednym z pierwszych wymagań jest przymus wystawienia faktury VAT 23% na samochód, który chcemy sfinansować, przez sprzedającego. Nie jest to problem przy samochodach nowych. W przypadku samochodów używanych spotykamy kilka możliwości sprzedaży:

  • Faktura VAT 23%,
  • Faktura VAT- marża,
  • Umowa kupna-sprzedaży.

Jeśli chodzi o faktury VAT 23%, sytuacja jest jasna. Zazwyczaj wybierzemy leasing operacyjny. W pozostałych sytuacjach leasing operacyjny jest niemożliwy. Gdy sprzedawca wystawia fakturę VAT-marżę, możemy zastosować pożyczkę leasingową. Pożyczka leasingowa jest produktem finansowym przeznaczonym dla przedsiębiorców. W swojej konstrukcji jest podobny do zwykłego kredytu:

  • Wpłata własna – Tak jak w kredycie, możemy wnioskować o przyznanie pożyczki bez wpłaty własnej oraz w odróżnieniu od klasycznego leasingu, opłata wstępna może wynieść więcej niż 45%.
  • Okres – Ilość rat, na które jest rozłożone finansowanie.

Łatwo zauważyć pierwszą i jedną z najważniejszych różnic, którą jest brak wykupu. Spowodowane jest to kolejną bardzo istotną różnicą – To klient jest właścicielem samochodu, a nie jak w przypadku leasingu – leasingodawca. 

Różnic jest więcej:

  • Dokument zakupu – W leasingu musi być to faktura VAT, a w pożyczce leasingowej może być to faktura VAT 23% lub faktura VAT-marża. Ponadto są instytucje, które akceptują również umowę kupna-sprzedaży. 
  • Wpłata własna – w odróżnieniu od leasingu, może jej nie być (zależne od oceny analityka) oraz może być wyższa niż 45%.
  • Okres finansowania – Może sięgać nawet 10 lat (w leasingu max. 7-8 lat).
  • Wiek pojazdu – Może być to nawet 15-letni samochód przy zachowaniu zasady: okres finansowania plus wiek pojazdu to max. 17 lat (warto o to dopytać, ponieważ każda instytucja może mieć inne wartości).
  • Rata balonowa – Może zastąpić wykup jednak w odróżnieniu od niego ratę balonową musimy zapłacić.
  • Własność pojazdu – W pożyczce to klient jest właścicielem pojazdu, a pożyczkodawca zazwyczaj jest współwłaścicielem
  • Koszty dla firmy – W przeciwieństwie do leasingu, amortyzacja pojazdu spoczywa na barkach właściciela pojazdu tj. klienta. Kolejnymi kosztami dla firmy są odsetki oraz dokument zakupu.
  • Wysokość raty – Z powodu braku wykupu rata automatycznie musi być odrobinę wyższa. Jeśli chcesz sprawdzić jakie różnice są w racie między pożyczką a leasingiem, polecam skorzystać z bezpłatnych narzędzi zamieszczonych w internecie. Najłatwiejszymi i najpraktyczniejszymi z nich są kalkulatory [tutaj nasz kalkulator]. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby uzyskać bardzo jasne dane.

Dla kogo pożyczka będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Pomimo wielu różnic w stosunku do leasingu operacyjnego, pożyczka może okazać się korzystniejsza od swojego konkurenta. Gdy chcemy mieć stałe miesięczne koszty, gdy rozliczamy się z VAT-u, najprawdopodobniej będziemy szukać samochodu z fakturą VAT 23%, aby móc zawrzeć umowę leasingu.

Pożyczka zatem będzie odpowiednia dla:

  • Osób, które potrzebują jednorazowego wysokiego kosztu dla firmy, ponieważ cała faktura wchodzi w koszty działalności.
  • Firm, które nie są płatnikami podatku VAT. Dla takich firm część korzyści podatkowych wynikających z umowy leasingowej jest po prostu niedostępna.
  • Przedsiębiorców, którzy chcą sfinansować przedmiot o niższej stawce VAT niż 23%. W leasingu należy pamiętać o tym, że gdy chcemy sfinansować np. sprzęt medyczny, na który jest wystawiona faktura z 8% VAT-em, to rata leasingowa będzie opodatkowana zgodnie z przepisami VAT-u 23%, ponieważ leasing to usługa.
  • Osób, które chcą kupić samochód z USA. Stosunkowo często samochody ze Stanów Zjednoczonych są sprzedawane na podstawie faktury VAT-marży. Dzięki temu nie możemy myśleć o leasingu. Korzystnym wyjściem w tej sytuacji może okazać się pożyczka.
  • Osób, które wolą krótszy okres finansowania lub wyższy wkład własny. W pożyczce nie mamy takich wymogów jak w leasingu. Pożyczka pod tym względem jest bardziej elastyczna od leasingu.
  • Przedsiębiorców, którzy chcą sfinansować samochód starszy niż 10 lat. Takie samochody leasingodawcy niestety odrzucają, a jedną z alternatyw jest pożyczka.

Z tych powodów warto rozważyć pożyczkę. Od strony proceduralnej leasing a pożyczka nie różnią się wiele. W obu przypadkach procedury są uproszczone, a decyzję można uzyskać już tego samego dnia. 

Jeśli chcesz obliczyć wysokość miesięcznej raty, warto skorzystać z dostępnego kalkulatora leasingowego lub kalkulatora pożyczki dostępnego w internecie.

Jeśli nie wiesz, który produkt będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z naszymi doradcami na stronie MyLease.pl. Specjaliści z całą pewnością doradzą Ci odpowiednie rozwiązanie.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się również wynajem długoterminowy samochodu dla osób, którym zależy na jak najniższej miesięcznej racie.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%