Zamknij

Pediatrii nie będzie? NFZ nie zmienia stanowiska

15:40, 09.11.2017 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 12:20, 12.11.2017
Skomentuj SK SK

Szanse na utworzenie odziału pediatrycznego na Ursynowie są bliskie zeru. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje nowych kontraktów na pediatrię. Taką odpowiedź otrzymał urząd miasta na list skierowany do NFZ w tej sprawie.

Walka o pediatrię w budowanych Szpitalu Południowym trwa od miesięcy. Mieszkanka Ursynowa, Katarzyna Kwiecińska zebrała 4.862 podpisy pod petycją dotyczącą utworzenia oddziału dla dzieci i złożyła ją 19 października u prezydent Warszawy. W tej samej sprawie rozesłała pisma do burmistrzów Ursynowa i Wilanowa, przewodniczącej Komisji Zdrowa Rady Dzielnicy Ursynów, dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dyrektor SPOZ Ursynów oraz wojewody mazowieckiego i ministra zdrowia.

Także ursynowscy radni zwrócili się do prezydent Warszawy z wnioskiem w sprawie przeprowadzenia ponownej analizy dotyczącej możliwości uruchomienia oddziału pediatrycznego w Szpitalu Południowym. Urząd miasta poszedł o krok dalej i zawnioskował do NFZ z pytaniem o możliwość zakontraktowania świadczeń pediatrycznych w perspektywie 2-3 lat.

- My tworzymy mury i zapewniamy sprzęt, ale szpital to załoga, lekarze. To czy będzie się tam odbywało leczenie leży w gestii NFZ – komentuje Magdalena Łań z urzędu miasta.

NFZ twierdzi, że dokonanie ponownej analizy w sprawie pediatrii na Ursynowie, nic nie zmieni. Wg funduszu 10 placówek dysponujących łącznie ok. 700 łóżkami dla dzieci, to wystarczająca liczba dla Warszawy i okolic. Tym bardziej, że prognozy zakładają spadek hospitalizacji o 15% w latach 2016-2019.

Kolejnym argumentem przeciwko ursynowskiej pediatrii, jest zmiana lokalizacji dziecięcego szpitala klinicznego w z ul. Marszałkowskiej (Litewskiej) na ul. Żwirki i Wigury.

Szpital ma teraz ogromny potencjał lokalowy, kadrowy oraz sprzętowy i jest w stanie zapewnić dostępność do świadczeń dla dzieci w sposób kompleksowy na najwyższym poziomie – mówi Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - W naszej ocenie nowe inwestycje w tym obszarze obarczone są ryzykiem ich niewykorzystania - dodaje.

Nie ma jeszcze oficjalnej odpowiedzi na pozostałe pisma adresowane do NFZ, ale odpowiedź skierowana do miasta nie pozostawia złudzeń. 

- Dobrze by było gdyby rada dzielnicy, a później rada miasta zebrały się, aby przedyskutować jakie są inne opcje w danej sytuacji. Negatywna odpowiedź NFZ jest rozczarowaniem, bo nie bierze pod uwagę specyfiki Wilanowa i Ursynowa – komentuje Katarzyna Kwiecińska.

- Mapa potrzeb zdrowotnych, nie odzwierciedla potrzeb lokalnych. Radni wnioskowali o ponowne analizy, bo to jest dla nas interesujące i wiążące. Jednym z dyskutowanych rozwiązań w przypadku odmowy NFZ może być przeniesienie jednego z dwóch mokotowskich oddziałów na Ursynów - dodaje autorka petycji ws. pediatrii.

[ZT]9839[/ZT]

[ZT]11021[/ZT]

[ZT]8492[/ZT]

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

abcabc

0 1

Podstawowym ryzykiem jest brak lekarzy - pediatrów już brakuje więc kto by miał tam pracować?
16:04, 09.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

tubylectubylec

2 22

Ciekawe jak potencjalni pacjenci z Wilanowa dojadą do tego Szpitala Południowego? Zamiast wybudować drogowe połączenie centrów obu dzielnic, poprzez wydłużenie na wschód ul. Ciszewskiego przez Skarpę Warszawską, aż do Al. Rzeczypospolitej na Wilanowie kończą budować połączenie dzielnic pod Lasem Kabackim. Pacjenci z Wilanowa będą mieli do wyboru dwie drogi, a obie są o wiele za długie: 1/ przez Mokotów, 2/ pod Lasem Kabackim. Nałożą wiele czasu i spalą wiele paliwa, bo te drogi są dłuższe od optymalnej o ok 10 km. Takie decyzje ku radości mieszkańców Ursynowa i Mokotowa podejmowała przez trzy kadencje prezydent miasta stołecznego Warszawy. czyli HGW, zwana pieszczotliwie Bufetową. 17:08, 09.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UrsynkaUrsynka

4 1

a) POW połączy Wilanów z Ursynowem,
b) przedłużenie Ciszewskiego, obecnie zdaje się w fazie uzyskiwania pozwolenia środowiskowego
c) Płaskowickiej - Branieckiego, połączenie być może skutecznie wybudowane łącznie z POW
Uspokojony? 20:49, 09.11.2017


Gość Gość

1 0

NFZ się ugnie? Nie sądzę... 17:57, 09.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ImielinczykImielinczyk

0 0

A może to szpital dziecięcy na Żwirki i Wigury jest w zlokalizowany w miejscu, które nie jest dogodne dla mieszkańców Warszawy i jeżdżą oni właśnie tam, bo po prostu nie mają wyjścia? Jak kształtują się statystyki przyjęć w tym szpitalu? Ile procent stanowią mieszkańcy właśnie Ursynowa? 19:23, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%