Zamknij

Niezwykły świat książki obrazkowej. Zajęcia nie tylko dla dzieci

10:09, 05.10.2017 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 11:17, 10.10.2017
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Rusza właśnie bezpłatny cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych "Ładne Książki", wprowadzający czytelników w świat książki obrazkowej. Pierwsze spotkanie już w sobotę w księgarni „Trzy Jeże” na ul. Belgradzkiej 48.

Podczas spotkań młodsi i starsi czytelnicy będą mogli obejrzeć wiele oryginalnych picture booków, nauczyć się na czym polega czytanie wrażeniowe i sami spróbują stworzyć ilustracje do własnej książki obrazkowej.

W ostatnich latach na polskim rynku wydawniczym pojawiły się setki książek, które mają służyć nie tylko czytaniu, ale rozwijaniu wyobraźni, uczeniu narracji i kontemplacji obrazu. Najgłośniejsze z nich to „Ulica Czereśniowa” i „Mapy”, obie wydane przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Można też obserwować wielki powrót książek z rozkładanymi obrazkami, typu pop-up.

Projekt „Ładne książki” powstał jako inicjatywa mieszkanki Ursynowa, pasjonatki książek dla dzieci Ani Zajdy i ursynowskiej lokalnej animatorki – "Społecznej Stołecznej" – Janki Kędziory.

Szukałyśmy z Anią Zajdą pomysłu na spotkanie ze sobą sąsiadów, utworzenie między nimi więzi. Fascynacja książkami wydała nam się ciekawym punktem odniesienia. Tak wpadłyśmy na pomysł wykorzystania książek obrazowych, mogących łączyć pokolenia – opowiada Janka, jedna z autorek inicjatywy.

– Ilustracje w książkach dla dzieci są często interesujące dla dorosłych. To oni odkrywają ich ukryte znaczenia. Dziecko i dorosły odbierają obrazy zupełnie inaczej, spotkanie tych dwóch perspektyw może być dobrym początkiem rozmowy - dodaje.

Pomysłodawczyniom przyświecała też idea zaangażowania lokalnych instytucji związanych z książkami: księgarni, kawiarni, bibliotek. Otwarcie tych miejsc na sąsiadów, promowanie ich jako przestrzeni do lokalnych spotkań i inicjatyw.

Chciałyśmy pokazać sąsiadom, że za rogiem są ciekawe miejsca gdzie coś się dzieje i oni mogą to współtworzyć – dodaje Janka.

fot. Wyd. Dwie Siostry

Moda na literaturę obrazkową trwa, a ilustrowane pozycje kierowane są nie tylko na rynek dziecięcy, ale także na regały dla starszych czytelników. Polscy ilustratorzy są doceniani na całym świecie, Emilia Dziubak czy duet Mizielińskich trafiają ze swoimi pomysłami na listy najpiękniejszych książek świata.

Ela Lund od sześciu prowadzi kawiarnię-księgarnię dla najmłodszych - "Słowo Daję" na Pasażu Ursynowskim. Przez ten czas obserwuje zmiany zachodzące na dziecięcym rynku wydawniczym, widzi co mieszkańcy Ursynowa kupują, o co pytają.

- Rzeczywiście od kilku lat na polskim rynku pojawia się zdecydowanie więcej pozycji książkowych bez tekstu – mówi właścicielka kawiarni. 

Cieszą się dużą popularnością, ludzie wracają po kolejne części. Najmłodsi sięgają po niewielkie kartonikowe książeczki, przedszkolaki po książki w stylu „Ulicy Czereśniowej”, starsze dzieci uwielbiają książki do mazania, uzupełniania typu „Stwórzmy obie arcydziełko”.

Jako logopeda podkreśla rolę książek pozbawionych narracji, podkreślając ich ogromny wpływ na rozwój mowy u dzieci.

- Książki obrazkowe są wspaniałym narzędziem dla logopedów i pedagogów. Można do nich wielokrotnie wracać i „czytać" na różne sposoby - dodaje.

Długie jesienne wieczory sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu w domowym zaciszu. Warto, więc sięgnąć po najnowsze pozycje książkowe i poznać techniki czytania wrażeniowego. Dzięki nim zwykłe popołudniowe czytanie, może zmienić się w prawdziwą przygodę.

 "W lesie" i "W głębinach oceanu" fot. Wyd. Dwie Siostry

Warsztaty z czytania wrażeniowego poprowadzi Lidia Iwanowska-Szymańska – absolwentka Wydziału Anglistyki i studentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, animatorka warsztatów dla dzieci z cyklu „Poczytanki po angielsku” w Muzeum Łazienki Królewskie.

Zajęcia mają pobudzić wyobraźnię i zachęcić do własnej twórczości. Podczas ostatniego spotkania, 11 listopada, mieszkańcy Ursynowa będą mogli pochwalić się własnoręcznie przygotowanymi książkami i zaprezentować je czytelnikom.

Spotkania będą odbywać się jesienią w soboty, w różnych lokalizacjach na Ursynowie i będą poruszać kolejno tematy:

  • Co to jest książka obrazkowa?
    7/10, godz. 15:00, Trzy Jeże, ul. Belgradzka 48
     
  • Och! Ach! Bum! Czytanie wrażeniowe
    20/10, godz. 17:00, Ursynoteka Muzeum, ul. Barwna 8
     
  • Między słowem a obrazem – tworzymy ilustracje!
    28/10, godz. 15:00, Słowo Daję, Pasaż Ursynowski 9/u3
     
  • Sobota z ładną książką
    11/11, godz. 11:00, Trzy Jeże/Słowo Daje

Lokalnymi partnerami akcji są: księgarnia Trzy Jeże, klubokawiarnia Słowo Daje i Ursynoteka. Działanie jest realizowane w ramach projektu „Warszawa lokalnie” współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.
Zapisy i informacje: [email protected]

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Dziadek KajetanaDziadek Kajetana

0 0

Ania i Janka są znane z Łazienek Królewskich. Ich zajęcia tam prowadzone są ... fascynujące. Dzieciaki są ... zachwycone.
Pomysł wydaje się fajny a obecność Ani i Janki jest gwarancją .. udanego projektu.
Dziadek Kajetana.
08:32, 07.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Dziadek KajetanaDziadek Kajetana

0 0

w oczekiwaniu na komentarze 09:21, 07.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%