Zamknij

Nie wyrzucaj jedzenia! 5 sposobów na zachowanie świeżości produktów na dłużej

08:47, 11.03.2018 Redakcja Haloursynow.pl
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Rozwiązań, które zapobiegają marnotrawieniu jedzenia, jest dużo – od bardzo prostych, takich jak odpowiednie ułożenie żywności w lodówce, po bardziej zaawansowane, jak korzystanie z lodówki dwudrzwiowej czy lodówek z nowoczesnymi systemami technologicznymi.

Nie lubimy marnować jedzenia, bo to niekorzystne nie tylko dla naszego portfela, lecz także dla całego środowiska. Jak zmniejszyć skalę tego problemu? Poznaj skuteczne rozwiązania.

Wkładaj żywność do opakowań

Zamiast trzymać wędlinę w sklepowej folii, warzywa w jednorazowych reklamówkach, a garmażeryjne produkty w otwartych opakowaniach firmowych, przełóż je do zamykanych, plastikowych, szklanych lub silikonowych pojemników. Dzięki temu one zachowają świeżość, a Ty – zachowasz porządek w lodówce. Wędlinę możesz owinąć także w woskowany papier, natomiast żółty ser w folię spożywczą – dzięki temu nie będą wysychać. Przechowywanie produktów w jednorazowych reklamówkach może spowodować ich pleśnienie, z kolei żywność umieszczona w otwartych miseczkach czy pudełkach łatwo wysycha i już po 2-3 dniach może nadawać się tylko do wyrzucenia.

Odpowiednio rozmieszczaj produkty w lodówce

Między najzimniejszą dolną półką a najcieplejszą górną różnica temperatur może wynosić nawet 5-6°C. Z tego względu trzymaj się zasad planowania żywności w lodówce – surowe mięso, ryby, sery i warzywa przechowuj w szufladach na dole, jogurty i jajka na środku lub drzwiach, dżemy na górnej półce, soki i ketchup na drzwiach lodówki. Pilnuj także, aby lodówka nie była wypełniona po brzegi, ponieważ w innym przypadku może dojść do zaburzenia cyrkulacji powietrza w jej wnętrzu i wzrostu temperatury. Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa – układając produkty w lodówce, zwracaj uwagę, by te z najkrótszą datą ważności były najłatwiejsze do wyjęcia, a te z najdłuższą – znajdowały się głębiej. Dzięki temu lodówka będzie otwierana rzadziej i na krócej, dzięki czemu będzie do niej dostawało się mniej ciepłego powietrza.

Zamrażaj

Podziel zakupy na mniejsze porcje i te produkty, których nie planujesz zjeść w najbliższym czasie, po prostu zamroź. To najlepszy sposób przechowywania żywności, dzięki której zachowana zostaje jej wartość odżywcza oraz walory smakowe i zapachowe. Najwygodniejsze będzie korzystanie z lodówki dwudrzwiowej albo chłodziarko-zamrażarki, w których część chłodząca jest oddzielona od części mrożącej, w odróżnieniu od zwykłych lodówek z wewnętrznym zamrażalnikiem.

Przechowuj nieprzetworzone

Surowe warzywa mogą leżeć w lodówce nawet kilka dni, tymczasem ugotowane – nie dłużej niż dobę. Podobnie jest z mięsem – surowe możemy zamrozić a usmażone lub upieczone najlepiej trzymać w lodówce jak najkrócej.

Korzystaj z nowych technologii

Do bardzo nowoczesnych technologii, które zapobiegają psuciu się żywności, należy np. system BioFresh zamontowany w szufladach na warzywa, dzięki któremu produkty są dłużej świeże i nie tracą aromatu ani cennych wartości odżywczych. System automatycznego odszraniania chłodziarki albo jeszcze nowocześniejszy system NoFrost, który osusza powietrze w lodówce i nie dopuszcza do osadzania się szronu na ściankach urządzenia, znacznie redukują lub całkowicie eliminują konieczność rozmrażania urządzenia.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%