Zamknij

Naukowcy z SGGW badają komary. Gryzie nas wyjątkowo "wredny" gatunek

12:51, 21.06.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:06, 21.06.2019
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Aż 100 mln jaj potrafią złożyć komary na tylko jednym hektarze ziemi. A w poszukiwaniu żywiciela - czyli najczęściej człowieka - potrafią przelecieć nawet 15 kilometrów. Naukowcy z SGGW prowadzą badania nad wyjątkowo uciążliwymi w tym roku komarami. Jeden z gatunków kłuje nas wyjątkowo często i chętnie.

Doktor Daria Sikorska z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ursynowskiej SGGW wraz z zespołem badaczy i współpracowników m.in. z Wielkiej Brytanii prowadzi badania nad wylęgiem komarów w nadwiślańskich łęgach w Warszawie. Próbują dowiedzieć się, co tak naprawdę nas gryzie – a raczej kłuje.

W Polsce jest aż 47 gatunków komarów, z czego większość niestety kąsa. Jak wiadomo, kłują tylko samice i jest im to niezbędne do rozmnażania. Naukowcy z SGGW badają larwy komarów w powstałych po ustąpieniu wód Wisły zbiornikach wodnych, ale używają także dronów do określenia zasięgu potencjalnych miejsc składania jaj. Specjalna precyzyjna kamera wyposażona w wiele czujników rejestruje znacznie więcej, niż możemy dostrzec ludzkim okiem.

Dzięki temu naukowcy będą w stanie określić rzeczywistą skalę zjawiska i miejsca, w których komary mogą się rozmnażać. Póki co zidentyfikowali trzy gatunki komarów, które są do siebie bardzo podobne, chociaż różnią się nieco preferencjami co do siedliska, w którym się rozmnażają.

- Najbardziej uciążliwy i w tej chwili najliczniejszy Aedes vexans (doskwier pastwiskowy) najczęściej składa jaja w tymczasowych zbiornikach wodnych, np. pozostałych po wezbraniu wody, co obserwuje się obecnie nad Wisłą - mówi dr Daria Sikorska z SGGW. 

Jest to w tej chwili najbardziej uporczywy gatunek komara, z którym będziemy prawdopodobnie mieć do czynienia jeszcze przez kilka tygodni. Komary te potrafią złożyć 100 mln jaj na hektar. Co gorsza, w poszukiwaniu żywiciela potrafią przelecieć nawet 15 kilometrów.

Jak informuje SGGW kolejnym etapem badań jest próba zbadania, jak wysyp komarów wpływa na ludzi wypoczywających nad Wisłą, która to stała się jednym z ulubionych miejsc warszawiaków. Naukowcy proszą naszych czytelników o pomoc w badaniach. Można wypełnić ankietę, która znajduje się tutaj KLIKNIJ.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

KubaKuba

5 1

Dlaczego w tych stojących zbiornikach nie jest sypane wapno? Wapno skutecznie zabija larwy komarów. 15:45, 21.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Jetpl Jetpl

2 1

Najlepszy sposób ma komary w okresie godowym komarów należy umieścić naczynie z woda wszędzie gdzie będzie pod wasza kontrola i w momencie kiedy zobaczycie larwy komarów należy wylac Na coś sluchego , w przeciwnym razie komar zniesie larwy w rynnie twojego domu i za 5 dni będzie cię gryz komar którego wychodowales na własnej krwi
20:49, 21.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

✍️✍️

1 1

komary nie mają zębów a więc nie gryzą tylko kują 19:17, 22.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TonyTony

0 0

Malo mnie obchodzi czy gryzą czy kłują, ważne, że swędzi. 16:47, 24.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%