Zamknij

Nauczyciel Roku z Ursynowa o lex Czarnek: Połowa nauczycieli odejdzie z zawodu

14:20, 15.01.2022 Iza Bajda Aktualizacja: 20:26, 17.01.2022
Skomentuj profil FB/Belfer z klasą - Rafał Filipski profil FB/Belfer z klasą - Rafał Filipski

Rafał Filipski, polonista szkoły podstawowej z ursynowskiego „Primusa”. „Belfer z klasą”, Nauczyciel na Medal, człowiek orkiestra. Zaraża optymizmem, a uśmiech nie schodzi mu z twarzy. Uwielbiany przez uczniów. Nam opowiada o tym, co się dzieje w polskiej szkole i jak wzbudzić w uczniach pasję i kreatywność.

Mówi Pan o sobie kolorowy ptak, pozytywny wariat, człowiek orkiestra, społecznik…

To nie tylko ja mówię. Tak mnie oceniają moi przyjaciele, uczniowie. Lubię ludzi, potrzebuję kontaktu z nimi. Dają mi siłę i pozytywną energię, którą staram się oddawać.

Dokąd ucieka Rafał Filipski przed szkolną rzeczywistością?

Nie muszę uciekać przed szkołą, bo kocham uczyć. Ale na pewno czasem potrzebny jest taki wentyl. Ja mam dwa. Teatr i las. Teatr przenosi mnie w inny wymiar, pozwala oderwać się od rzeczywistości. Las to spokój, wolność i bezpieczeństwo. Uwielbiam zbierać grzyby.

Prowadzi Pan profil „Belfer z klasą“, czyli...

Dlaczego pod taką nazwą? Bo jest dwuznaczna. Belfer z klasą, czyli blisko z uczniami i belfer z klasą, jako ktoś z klasą. Znajomi mówią, że mam swój nietypowy, oryginalny styl, który można nazwać klasą. Spodobała mi się ta gra słów. Może założę bloga, myślę o tym...

W 2018 roku został Pan Nauczycielem Roku na Ursynowie, był pan drugi w Warszawie, w kategorii klas 4-8 i gimnazjów. Co to dla Pana znaczy?

Bardzo dużo. Bo do tego plebiscytu zgłosili mnie rodzice i uczniowie. Nie spodziewałem się tego, to było bardzo miłe zaskoczenie. Trzeba umieć zbudować dobre relacje, nie tylko z dziećmi, ale także z rodzicami. To podstawa. Obdarzyli mnie zaufaniem. W relacji nauczyciel-uczeń, bardzo istotna jest także dobra relacja nauczyciel-rodzic.

Uczy Pan języka polskiego. Zgadza się Pan z powszechną opinią, że dzieci i młodzież nie czytają? Jak ich przekonać, że warto?

Coś w tym jest. Najtrudniej przekonać do czytania lektur. Uczniowie traktują je jak zło konieczne. Staram się tak prowadzić lekcje, by były ciekawe dla uczniów. W sposób nowoczesny. Po omówieniu idziemy do teatru lub oglądamy ekranizację lektury. Odtwarzamy w klasie scenki. Uwspółcześniamy bohaterów. To pobudza wyobraźnię. Okazuje się, że nudna lektura może być całkiem ciekawa i ponadczasowa. Jeśli się im pozwoli, potrafią być bardzo kreatywni. Pozytywnie zaskakują swoimi pomysłami.

Poza tym zachęcam do czytania w ten sposób, że dzieciaki czytają dowolną książkę o dowolnej tematyce, przychodzą do mnie, rozmawiamy o niej i dostają szóstkę. Czyli im więcej przeczytają, tym więcej szóstek mogą dostać. To motywuje. A potem zaczynają już czytać dla siebie.

Od dwóch lat mamy pandemię. Dzieci wiele czasu siedziały w domach na nauce zdalnej.  Jak to na nie wpłynęło?

Pandemia udowodniła, że najważniejsze są relacje. Lekcje online pokazały, że jeśli ich nie było wcześniej, to uczniowie sobie nie poradzili. Na swoim przykładzie powiem, że moje relacje z dziećmi się zacieśniły. Mieliśmy ze sobą stały kontakt, zakładaliśmy sobie strony w mediach społecznościowych, mieliśmy grupy wsparcia. Byłem do ich dyspozycji 24 godziny na dobę. Pandemia pokazała uczniom, że muszą umieć funkcjonować w świecie w nieprzewidzianych okolicznościach i sytuacjach. 

A jak nauczyciele się odnaleźli w nowej pandemicznej rzeczywistości?

My, nauczyciele także byliśmy zagubieni w pewnych sprawach. Początki były bardzo trudne. Nie każdy lubi pracować z komputerem. Wielu nauczycieli musiało się nauczyć obsługiwać nowe platformy multimedialne. Przestawić mentalnie.

Za nami reforma. Jak Pan ocenia jej skutki, np. likwidację gimnazjów?

To był zły pomysł. Wszystko było uporządkowane, sprawdzało się. Polscy gimnazjaliści mieli dobre wyniki w rankingach międzynarodowych. Reforma wywróciła cały system do góry nogami. Uczniowie klas siódmych i ósmych są zagubieni. Dziecko o rok wcześniej musi zdecydować, jaki wybrać profil liceum, jaką klasę... W gimnazjach mieli rok więcej na podjęcie takiej decyzji. A rok ich w przypadku to bardzo dużo. Inna świadomość emocjonalna, psychiczna i dojrzałość.

A obecne zmiany w polskiej szkole? Co będzie? I jak to będzie?

Oj, temat rzeka! Trochę się boję, że nie będę mógł być sobą w swoim zawodzie. Boję się tego, że będę miał narzucone, co będę musiał robić. Mam ten komfort, że uczę w szkole prywatnej, że mogę sobie pozwolić na pewną swobodę. W szkołach publicznych już tak dobrze nie ma. Chodzę na wszystkie protesty, chodzę na strajki - my nauczyciele musimy działać, pokazać, że się nie zgadzamy na pewne rozwiązania. Jeśli jako środowisko nie powiemy stanowczo STOP, to będzie jeszcze gorzej.

Co jest największą bolączką polskiej szkoły?

Największe zło, jakie się wydarzyło w polskiej szkole to reforma, pandemia i lex Czarnek, jeśli zostanie wprowadzone. A raczej tak się stanie. Kiedyś polityka nie wchodziła tak bardzo do szkół. Od dwóch-trzech lat to się dzieje coraz mocniej, dostrzegamy to na każdym kroku. Jeśli lex Czarnek wejdzie, to gwarantuję, że połowa nauczycieli odejdzie z zawodu. Bo nie będzie ich stać na pracę w szkole. Będą lawinowe odejścia. To jest bardzo smutne, ale niestety prawdziwe. Już teraz są olbrzymie braki kadrowe.

Poza tym szkoła nie uczy myślenia. Wszystko na zasadzie: zakuć, zdać, zapomnieć. Widziałem wstępne arkusze maturalne z języka polskiego i byłem przerażony. One są tak ułożone, żeby uczeń po prostu nie zdał matury. Jakby rządzącym zależało, żeby społeczeństwo nie było wykształcone. Może dlatego, że człowiekiem mądrym trudniej manipulować i zarządzać? Im mniej wie, tym mniej pytań zadaje…

A czy wyobraża Pan sobie, że mógłby odejść ze szkoły?

Na chwilę obecną sobie tego nie wyobrażam. To jest jednak moja pasja, której poświęciłem bardzo dużo czasu, także prywatnego. Cały czas się kształcę. To jest moje całe życie. Nie wiem, jakbym funkcjonował.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

(Iza Bajda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(35)

licz na siebielicz na siebie

19 34

i niech odchodzą, przyjdą młodzi którym się będzie chciało pracować a nie emeryci pracować nie dają! 17:42, 15.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PrzekonaciesiesamiPrzekonaciesiesami

11 9

Doświadczonym nauczycielom ciężko jest odejść od zawodu nawet jak dzieję się źle, więc jak zaczną
już masowo odchodzić, a teraz to już tylko kwestia czasu, to nikt młody nie na ich miejsce nie przyjdzie do zawodu tak wymagającego, a równocześnie tak antagonizowanego i śmiesznie opłacanego. Nikomu się nie będzie chciało pracować w szkołach publicznych. A tacy ludzie jak Pan / Pani ze swoimi poglądami, że nauczyciele to zło są największą częścią problemu - gdyby wszyscy ludzie szanowali i bronili tego zawodu jak dawniej systemu edukacji wyglądałby dziś inaczej. Zacznie się era całkowicie prywatnej albo domowej edukacji i dopiero wtedy szanowny Panie lub Pani, gdy będzie konieczne płacenie z własnej kieszeni lub samodzielnego uczenia dzieci przekonasz się, i docenisz pracę nauczycieli. 09:39, 16.01.2022


AkinaAkina

21 6

Już teraz jest dużo ofert pracy w szkole, wystarczy zajrzeć na strony kuratoryjne, gdzie ci młodzi chętni do pracy?? Brak... Gdyby nie emeryci, waszych dzieci nie miałby kto uczyć. 09:53, 16.01.2022


reo

mamauczniamamaucznia

27 16

ten pan ma ogromne parcie na szkło, Primus podst. ma naprawdę wspaniałą polonistkę, pasjonatkę ale pan Filip marketingowo obeznany 19:07, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TatuśTatuś

31 21

Akurat. Lepiej niech zaczną faktury za korki dawać. 19:31, 15.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Szerzej widzący synuSzerzej widzący synu

20 18

No tak, bo nauczyciele to zło największe, a rodzice zawsze wiedzą najlepiej XD 22:18, 15.01.2022


SzczupakSzczupak

12 12

To popracuj z dzieckiem samemu, żeby nie musieć płacić za korki. Prosta sprawa. Nie chcesz mieć raka płuc - nie pal, nie chcesz płacić za korki bez faktur - pracuj z dzieckiem sam. Albo poszukaj kogoś, kto wystawia fakturę. Tacy też są. Słowem - zrób coś sam. 10:48, 16.01.2022


Mamusia Mamusia

1 9

Zapraszam, wystawiam faktury. Szkoły prywatne czekają, zachęcam, wysoka jakość kształcenia. Nauczycie dobrze opłacani. W szkołach powszechnych braki kadrowe, szczególnie przedmiotów ścisłych, wypełniaj nauczyciele ze wschodu. Sprywatyzowanie szkół coraz bliżej. Myślę, że wszystkich rodziców stać przecież mamy 500+ 07:05, 18.01.2022


Brawo dla P.RafałaBrawo dla P.Rafała

18 24

Można?
Ależ tak można!
Brać nauczycielska - przynajmniej większość powinna brać przykład z Super Nauczyciela Rafała 21:31, 15.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

8-klasista8-klasista

12 16

Zgadzam się w 100% 22:19, 15.01.2022


AlinaAlina

25 6

Super nauczyciel ten który poświęca cały swój czas, czyli 24h na dobę? A co z naszymi rodzinami? Jeśli nie jestem dostępna o każdej porze dnia i nocy to już jestem gorszym nauczycielem? Też taka byłam, i przegapiłam ten moment, dobrze że syn przyszedł i sam powiedział, że potrzebuje pomocy, okazało się że jest depresja, bo mama w czasie pandemii zajmowała się obcymi dziećmi i nie zauważyła co się dzieje z dzieckiem. Czy nie jest tak, że rodzice też odpowiadają za swoje dzieci? Oczywiście są dzieciaki którym zastępujemy rodziny, takim jestem w stanie poświęcić wiele. Ale rodzice powinni od siebie też wymagać tyle ile wymagają od nauczycieli. Zmieniłam podejście, nie dam sobie już wejść na głowę rodzicom, nie oddam całego swojego czasu moim uczniom, bo moja Rodzina jest na pierwszym miejscu, i tyle w temacie. 10:08, 16.01.2022


JózefJózef

15 9

Niestety nakłady finansowe na edukację w naszym kraju, były sukcesywnie zmniejszane od połowy lat 90-tych ub. w. I nie chodzi tu wyłącznie o pensje nauczycieli ale również o nakłady na badania naukowe, laboratoryjne i szeroko pojetą innowacyjność. Obecnie jest to finansowanie na poziomie znacznie poniżej średniej europejskiej, mniej więcej przekraczającym nieco udział w PKB państw afrykańskich, z całym szacunkiem dla obywateli tych krajów. "taki mają klimat :(". Wzorzec dobrego Polaka w UE, to puculowaty hydraulik w kombinezonie lub Polka do opieki nad dziećmi, ewentualnie osobami starszymi. Bardziej efektywni menadżerowie i naukowcy, lekarze itd. są natychmiast przemieszvzani do siedzib korporacji w USA lub państwach tzw. Zachodu. Nam pozostaje chwalebna historia i bohaterstwo poległych. 23:57, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

memememe

16 17

"natura nie znosi próżni" - czy pan belfer zna takie powiedzenie ? 00:00, 16.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SzczupakSzczupak

11 12

A kim tę próżnię zastąpić - zresztą analogicznie w opiece medycznej - no kim? Kają Godek i innymi "intelektualistami"? W naturze nic nie bierze się z niczego, oprócz powiedzonek, świat, także społeczny, opisują różne twierdzenia i fenomeny. Ludzi o określonych kompetencjach nie wynajduje się tak po prostu, bo jest gdzieś dziura. Ktoś musi ją zapełnić. No więc kto? 10:46, 16.01.2022


InformatykInformatyk

13 1

Czasy się zmieniają.bedzie to wstęp do samokształcenia 06:59, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Telma Telma

14 2

Młodzi nauczyciele, popracują pół roku i uciekają byle dalej od szkoły. 08:34, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UrsynowianinUrsynowianin

27 16

Ciekawe czy jest tak honoro i słowny, że odejdzie ?
Czekam niecierpliwie... 09:52, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UtopiaUtopia

14 14

Szkoła w obecnej postaci to anachronizm. Uczy niewiele, kosztuje społeczeństwo bardzo dużo. Nauczyciele w większości bez powołania, kompetencji merytorycznych i pedagogicznych, olewający uczniów. Ledwo uczniowie wrócili do szkół a już chodzą na wycieczki zamiast na zajęcia. Widocznie już za dużo się nauczyli. Nauczyciela zaangażowanego ponad niezbędne minimum nie zdarzyło mi się spotkać. 13:19, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nauczyciel z 40 letnNauczyciel z 40 letn

34 11

Następny "święty mikołaj".Rozdaje szóstki za przeczytanie książki.Tak się można bawić w podstawówce,a matuę już krytykuje. Młody jesteś i nie wiesz o czym mówisz. Nie nazywaj korekty w ostatnich latach "reformą".Reforma to była w 1998r, która wywróciła oświatę "do góry nogami".A największym nieszczęściem było powołanie gimnazjów. 13:45, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CikCik

13 9

W szkole średniej miałem nauczyciela, który był bardzo ostry. Nawet słownictwo wzgledem uczniow było bardzo bezpośrednie. A dostepnosc dla ucznia? Wystarczy że zadzwonil dzwonek i nie mozna bylo o nic zapytac bo odpowiadal "mnie nie ma". Co ciekawe po latach wiele osób które wtedy uczył ocenia go pozytywnie. 14:38, 16.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tmktmk

7 3

Moje doświadczenia wskazują, że zawsze większość to oddani zawodowi i uczniom prawdziwi mistrzowie i pedagodzy. 15:02, 17.01.2022


emerytemeryt

39 9

Tak samo połowa nauczycieli odejdzie z zawodu, jak tzw. celebryci i ich dzieci wyjechały z Polski po wygranej PiS. 15:48, 16.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tmktmk

10 12

Zawód nauczyciela jest ośmieszany i deprecjonowany od dziesięcioleci w Polsce. Wyniki już widać jesteśmy coraz głupsi. Polak nie potrafi sklecić zdania. I żeby jeszcze w tym bełkocie był sens.
Poza naszym krajem słowo nauczyciel wypowiadane jest przez WIELKIE N. 15:01, 17.01.2022


Maciej 1966Maciej 1966

45 4

Bzdura jestem nauczycielem i nie odejdę 15:55, 16.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mgrkotkamgrkotka

13 1

Ja też nie. 12:58, 20.01.2022


JohnyJohny

17 17

Nauczyciel stażysta po 5 letnich studiach nie ma najnizszej krajowej. Kto mi powie gdzie tu logika? Tyle to ma nawet woźny i sprzątaczka w szkole. Jak widać nie warto się uczyć do tego zawodu. Propozycja do 18 godzin dołożyć 4 godziny pracy oraz 8 godzin do dyspozycji ucznia czyli 12 godzin do etatu i dodać za to nettoz 1000 zł. 12 godziny razy 4 tygodnie to 48 godzin więc jeśli nawet godzina wyniosłaby minimum keajowe 19.70 zł to wychodzi 945.60 zł. To ile tej podwyżki, 50 zł? Hahaha. Przez 3 lata nie było żadnej a dla służb mundurowych daje się lekką ręką 500 zł od stycznia bez nałożenia dodatkowych obowiązków. Jak widać są równi i równiejsi. Mają nauczycieli za durniów i tylko szczują na nich społeczeństwo. 16:22, 16.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

UczeńUczeń

26 15

G...prawda 20:24, 16.01.2022


Rolo Rolo

24 4

Johny co ty p***lisz ... nie masz pojęcia o zarobkach nauczycieli. 19:38, 17.01.2022


mgrkotkamgrkotka

8 3

Moje godziny przy tablicy to 22 . Jestem nauczycielką mianowaną . Po godzinach przy tablicy mam kolejne, bo kartkówki , testy , wypracowania same się nie sprawdzą. Plus dwa kółka językowe. Otrzymuję 3200 na rękę. Na podstawowe potrzeby starczy, ale często marzy mi się kupienie jakiegoś pisma w obcym języku czy książek, a na to już brakuje... 12:58, 20.01.2022


GórnikGórnik

7 23

Czarnek powinien się okopac żeby Nauczyciele zarabiali 3000 do 4000 brutto chanba! Nauczyciel powinien na rękę dostawać 10000zł. Powinli strajkować dopuki dostaną podwyżki. Bronioz tylko swojej ciepłej posadki patrzy wywalić go i strajkować aż do skutku. Tak jak Górnicy zagłosowali 99%za strajkiem i swoje dostaną. 18:40, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czekamyczekamy

31 5

Ustawa Czarnek Lex jest faktem… a więc panie Filipski pan zna przysłowie: "słowo sie rzekło, kobyłka u płota"!
Niech pan nie robi z gęby cholewy, pan powinien pierwszy się zwolnić. Czekamy!
22:30, 17.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

belfer dobra radabelfer dobra rada

20 6

1) Pan Filip jest do dyspozycji uczniów 24 godziny na dobę - nie potrafi sobie zorganizować pracy. 2) Krytykuje likwidację gimnazjów - niech poczyta jaki chaos w oświacie spowodowało wprowadzenie gimnazjów. 3) Pracuje w prywatnej szkole i chodzi na protesty i strajki, ale nie w sprawie prywatnych szkół - w domu się nudzi, więc niech poświęci czas swojej rodzinie, żonie i dzieciom co znakomicie robi na wydumane problemy egzystencjalne. 14:58, 18.01.2022


JankopJankop

14 3

Zajmij sie czlowieku nauka jezyka bo to jak pisza uczniowie to tragedia , a nie politykuj. 15:22, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

1212

13 4

I gdzie pójdą pracować?? Do Bierdonki? Ha ha ha. A propos. Bardzo dobrze że państwo zacznie kontrolować edukację i wychowanie. 16:10, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LizaLiza

6 2

Filologów,filozofów, historyków, wszelkiego typu marketingowców i reklamotwórców, kulturoznawców i politologów powinno być mniej. Specjalistów brak. Dobry murarz, hydraulik i dobry fachowiec powinien zarabiać najlepiej. Wyimaginowane profesje powinny być ograniczane. 12:07, 23.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%