Zamknij

Najpopularniejsze gatunki klonu - zobacz, które warto zasadzić w ogrodzie

14:36, 20.01.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 14:37, 20.01.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Klony to drzewa liściaste, które wnoszą do każdego ogrodu powiew orientalnej egzotyki. Charakteryzują się koronkowymi liśćmi, które przybierają różne kolory – fioletowe, purpurowe, pomarańczowe, zielone. Jakie są odmiany klonu i czym się wyróżniają? Sprawdzamy.

Klon zwyczajny

Klon zwyczajny to gatunek, który powszechnie sadzi się w parkach i ogrodach. Jego szerokie zastosowanie wynika przede wszystkim z wysokiej odporności na zanieczyszczenia oraz ubogie podłoże. Taka odmiana klonu rośnie naturalnie w Europie Wschodniej i Środkowej, na Kaukazie i Bałkanach. Charakterystyczny wygląd liści klonu zwyczajnego sprawia, że jest łatwo rozpoznawalny. W okresie jesiennym jego liście przybierają soczyste kolory żółci i czerwieni. Owoc klonu składa się z dwóch skrzydlaków, z których często dzieci robią „noski” – po usunięciu nasiona, płaskie i gładkie skrzydlaki można nakleić na nos. Klon zwyczajny kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty tej rośliny są miododajne, dlatego przyciągają uwagę pszczół i innych owadów.

Klon polny

Klon polny to gatunek, który można znaleźć w południowej i środkowej części Europy, Azji Mniejszej i na Kaukazie. Jest w stanie osiągnąć wysokość  nawet 25 metrów. Charakteryzuje się szarobrązową korą i lekko karbowanymi liśćmi, których wierzch jest ciemnozielony, a spód – szarozielony. Owoc klonu przypomina owłosiony, spłaszczony orzech, który dojrzewa pod koniec września. Z racji tego, że ten gatunek klonu ma jasne drewno, znajduje swoje zastosowanie w tokarstwie i stolarstwie.

Klon wielkolistny

Naturalnym środowiskiem klonu wielkolistnego są tereny zachodniej Ameryki Północnej. Może dorosnąć do 30 metrów wysokości. Wyróżnia go charakterystyczny wygląd – 5-klapowe, ciemnozielone liście, które jesienią przybierają żółty i pomarańczowy kolor. 

Klon jesionolistny

Ten gatunek klonu naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Północnej. Z powodzeniem uprawia się go też w innych częściach świata, w tym w Polsce. Takie odmiany klonu mogą osiągnąć do 30 metrów wysokości. Klon jesionolistny posiada jasnozielone, pierzaste liście. Jego korona jest szeroka i nieregularna. Nie jest to trwałe drzewo – jego kruche gałęzie często łamane są przez wiatr lub śnieg.

Klon pensylwański

Klon pensylwański to niewielkie egzotyczne drzewo, które w niesprzyjających warunkach może rosnąć w formie krzewu. Takie rodzaje klonów mają ząbkowane liście, a ich pędy są koloru zielonego lub czerwonego. Drzewo występuje również na terenie Europy – sadzi się je jako roślinę ozdobną w ogrodzie.

Klon czerwony

Klon czerwony to drzewo o stożkowanej lub kulistej koronie, które w naturalnym środowisku jest w stanie dorosnąć do 35 m wysokości. W naszym klimacie jest w stanie osiągnąć maksymalnie 15 m wysokości. Z wierzchu jego liście są zielone. Bardzo dekoracyjnie prezentują się w kolorze czerwonym, którym przybierają w okresie jesiennym. Taki gatunek z powodzeniem sadzony jest w parkach lub przy zieleńcach. Co ciekawe, jest to odmiana, z której można pobierać sok na syrop klonowy. Więcej informacji na temat rodzajów klonów zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%