Zamknij

Kosztorys budowlany do kredytu – najważniejsze informacje

14:28, 02.01.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 14:32, 02.01.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Budujesz dom i zaciągasz na ten cel kredyt budowlano-hipoteczny? Jeśli tak, jednym z dokumentów, który musisz przedstawić w banku wraz z wnioskiem kredytowym, jest kosztorys budowlany. Zobacz, czym jest, w jaki sposób go sporządzić i na co uważać.

Kosztorys budowlany to rozpiska wszystkich ważnych etapów budowy i kosztów, jakie się na nich pojawią. Wysokość planowanych wydatków wpłynie na docelową wartość nieruchomości, a także na decyzję kredytową banku. Dlatego do jego sporządzenia warto podejść bardzo poważnie i z dużą precyzją. Niedoszacowanie wydatków może nieść za sobą sporo komplikacji

Publikacja powstała przy współpracy z blogiem eksperckim blogkredytowy.pl (źródło: https://blogkredytowy.pl/2017/12/kosztorys-budowlany-do-kredytu/)

Kto sporządza kosztorys budowlany?

Za przedstawienie kosztorysu budowlanego odpowiada kredytobiorca, który – w przypadku kredytu na budowę domu – jest jednocześnie inwestorem. Możesz go zatem sporządzić samodzielnie. W oparciu o jakie dane? Modelowe koszty możesz określić z pomocą firm, które zajmują się gromadzeniem, przetwarzaniem i publikowaniem informacji o cenach w budownictwie.

Bezpieczniejszą opcją będzie jednak skorzystanie z pomocy eksperta. Może nim być kierownik budowy (choć warto upewnić się, że jest on specjalistą i praktykiem) lub – to rozwiązanie najbezpieczniejsze – inspektor budowlany.

Jak przygotować kosztorys budowlany?

Warto pamiętać, że kosztorys budowlany powinien być podzielony na poszczególne etapy budowy domu – od stanu zerowego, przez surowy otwarty, surowy zamknięty, aż po ostateczne oddanie budynku do użytku. Ma to spore znaczenie, ponieważ bank wypłaca pieniądze z kredytu w transzach.

Pamiętaj także, że w większości banków określane są minima budowy 1 m2. Chodzi o minimalną wartość nakładów finansowych, jakie są niezbędne na wykonanie 1 m2 powierzchni budowanego domu. Najczęściej to suma oscylująca w granicach 2000 – 2500 zł na metr kwadratowy. I choć może Ci się wydawać, że kwota ta jest przeszacowana (zwłaszcza, jeśli chcesz budować tzw. „systemem gospodarczym”), w rzeczywistości najczęściej jest absolutnym minimum.

Przygotowując kosztorys budowlany, pamiętaj koniecznie, aby:

  • jak najdokładniej oszacować koszty poszczególnych etapów budowy – lepiej go lekko zawyżyć niż zaniżyć, ponieważ niektóre wydatki po prostu mogą Cię zaskoczyć,
  • uwzględniać w kosztorysie wyłącznie te prace lub przedmioty, które podlegają kredytowaniu bankowemu – nie wlicza się do tej grupy np. mebli czy sprzętu elektronicznego do nowego domu,
  • dokładne przemyśleć i zaplanować, jakie prace wykończeniowe zostaną przeprowadzone – jeżeli bowiem w kosztorysie wpiszesz np., że podłogi zostaną wykończone drewnem, a ostatecznie znajdą się na nich tanie panele, bank może Ci zarzucić niezgodność stanu faktycznego nieruchomości z założeniami przedstawionymi przy ubieganiu się o kredyt.

A co w sytuacji, gdy już w trakcie realizowania inwestycji objętej kredytowaniem konieczne będzie dokonanie zmian w projekcie? Każdą istotniejszą modyfikację należy niezwłocznie zgłosić do banku – kredytodawcy, aby nie narazić się na ewentualne problemy i podniesienie zarzutu niezgodności.

Istotne jest również, że:

  • o ile możliwe jest przesunięcie pojedynczych prac pomiędzy kolejnymi etapami realizacji budowy (i wypłatą kolejnych transz kredytu), o tyle nie ma możliwości rezygnacji z wykonania prac, które zostały zapisane w kosztorysie,
  • prace realizowane w ramach umowy kredytowej muszą zostać zakończone w ciągu 24 miesięcy od daty wpływu pierwszej transzy na konto kredytobiorcy – istnieje jednak możliwość wydłużenia tego okresu, jeśli istnieje ku temu uzasadnienie.

Kosztorys budowlany ma duże znaczenie przy składaniu wniosku o kredyt budowlany

Sporządzając ten dokument, należy zadbać o jego jak największą precyzję. Wówczas zyskasz pewność, że:

  • otrzymasz dofinansowanie w kwocie, która realnie wystarczy na wykonanie zamierzonych prac budowlanych,
  • dopełnisz obowiązków niezbędnych, by otrzymać kolejne transze kredytu.

Pamiętaj też, że niewłaściwie sporządzony kosztorys budowlany będzie mógł wymagać poprawienia – to zaś często wiąże się z koniecznością składania wniosku o kredyt od nowa. Dlatego warto sobie zaoszczędzić problemów i podejść do tego zadania na poważnie.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%