Zamknij

Koniec nauki zdalnej. Dzieci i młodzież znowu w szkołach

13:58, 10.01.2022 Iza Bajda Aktualizacja: 08:39, 11.01.2022
Skomentuj IB IB

Dzieci i młodzież wróciły do szkół. Od dziś we wszystkich placówkach koniec nauki zdalnej. Szkoły mają pracować w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje powrotu do nauki zdalnej.

Zgodnie z zarządzeniem rządu nauka zdalna trwała się od 20 grudnia do dziś, 10 stycznia. Decyzja została podjęta z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia zaznacza, że nie ma na razie planów powrotu do nauczania zdalnego.

- Jeżeli mielibyśmy argumenty, że jednak jest zmiana trendu, a rzeczywistość bywa dynamiczna, to decyzje o kolejnych obostrzeniach będą podejmowane. Natomiast na tę chwilę takich decyzji nie ma – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Zaznacza jednak, że gdy dojdzie do wykrycia zakażeń w szkołach, uczniowie będą przechodzić na naukę zdalną lub hybrydową. I tak, jeśli w placówce wykryte zostanie małe ognisko zachorowań, to uczniowie, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, przejdą na nauczanie online, pozostali zostaną w szkołach. Jeśli natomiast okaże się, że dojdzie do dużego i gwałtownego wzrostu zakażeń, cała szkoła przechodzi na zdalne.

„Cieszę się, nauka zdalna to porażka”

Z powrotu dzieci do szkół na ogół cieszą się rodzice i nauczyciele.

- Sam pracuję w domu, mam okazję obserwować jak ta nauka wygląda. To praca na pół gwizdka. Nie jest to zarzut wobec nauczycieli, ale nie wszystkie dzieci są w stanie wytrzymać przed komputerem wiele godzin w pełnej koncentracji - mówi tata Filipa, ucznia jednej z ursynowskich podstawówek.

- Cieszę się, nauka zdalna to porażka. Moje dziecko było w pierwszej klasie podstawowej, gdy po raz pierwszy wprowadzono lockdown i zamknięto nas w domach. Ona nawet do końca nie zna swoich koleżanek, kolegów i wychowawczyni - podkreśla mama Oli.

Nauczyciele także widzą niedoskonałości nauki zdalnej. Mają świadomość, że przez te dwa i pół roku trwania epidemii, niektórzy uczniowie mają ogromne zaległości. Nie wszyscy pracowali systematycznie.

- W najgorszej, można powiedzieć, sytuacji są uczniowie klas ósmych i tegoroczni maturzyści. Ten rok szkolny powinien właściwie być poświęcony na powtórki i przygotowanie do egzaminów. Może być ciężko - zaznacza nauczycielka jednego z ursynowskich liceów.

Dzieci i młodzież zdania mają podzielone. Ci młodsi są zadowoleni.

- Mamy fajną panią. Cieszę się, że nie będę siedzieć w domu. Chciałbym być w szkole cały dzień - mówi 11-letni Filip.

Ale już w przypadku młodzieży, aż takiego entuzjazmu nie widać.

- Mogłem dłużej pospać. Nie musiałem się budzić przed 7, żeby dojechać do szkoły. Na niektóre lekcje logowałem się przez telefon i nawet z łóżka nie wstawałem - zdradza Maciek, uczeń liceum.

Wkrótce ferie zimowe

Już w najbliższy poniedziałek zaczynają się ferie zimowe. Niektórzy uczniowie wrócą zatem do szkoły zaledwie na tydzień. To argument dla przeciwników powrotu dzieci do szkół.

- Powinny siedzieć w domu do czasu, aż skończą się ferie we wszystkich regionach. Pójdą, nie daj Boże się zakażą i co wtedy? Niektórzy przecież mają zaplanowane wyjazdy - uważa jeden z rodziców.

W całym kraju, tak jak w latach ubiegłych, uczniowie będą odpoczywać w różnych terminach. Na Mazowszu ferie rozpoczną się 29 stycznia i potrwają do 13 lutego.

Poniżej szczegółowy harmonogram przerwy zimowej dla całej Polski:

  • 15 - 30 stycznia województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
  • 22 stycznia - 6 lutego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie,
  • 29 stycznia - 13 lutego województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie
  • 12 - 27 lutego województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.
(Iza Bajda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Analityk Analityk

15 5

Spadła liczba zachorowań? 15:59, 10.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MrFrostyMrFrosty

6 6

cóż są warte nasze (pisie, bo ja się już nie utożsamiam) dane jeśli porównać z krajami w sumie podobnymi: Francja, 260tys nowych przypadków, zgonów 210, Włochy, 160tys, 200, Niemcy 50tys, 270, gdzie jest najniższe wyszczepienie z tej trójki bo 73% (my 57%). Ile u nas jest na prawde nowych przypadków jeśli umiera dzień w dzień 700 osób. Ile będzie jak omikron na dobre się rozkręci??

Będzie się działo :/ 19:47, 10.01.2022


PanKleksPanKleks

6 3

Dobrze, dobrze niech się rozkręca. Trzeba zrobić porządek z wirusem tej Ziemi - ludźmi. 05:30, 11.01.2022


reo

nowynowy

2 4

Jeśli dla kogoś ważniejszy jest zaplanowany wyjazd na ferie niż powrót do szkoły, to jak to skomentować? 00:13, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

huczący krajhuczący kraj

0 0

Jak to z kim - z księdzem oczywiście ! 10:40, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%