Zamknij

Kolejne aktywne przejście na Ursynowie

12:23, 06.07.2018 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 16:07, 06.07.2018
Skomentuj SK SK

Aktywne przejście dla pieszych - nowinka technologiczna, która nie do końca sprawdziła się w alei KEN przy Telekiego, pojawi się na Roentgena. Drogowcy zapowiedzieli instalację automatycznie wzbudzanych migających światełek na przejściu przy Makolągwy.

Aktywne przejścia, Zarząd Dróg Miejskich chwali jako tańszy i skuteczny zamiennik tradycyjnej sygnalizacji świetlnej. Jak ono działają? To możemy sprawdzić choćby w alei KEN na wysokości Pala Telekiego, gdzie w sierpniu ubiegłego roku zamontowano jedno z nich.

Czujniki ruchu wykrywają pieszego i kiedy zbliża się on do pasów włączają się diody ostrzegające kierowcę. Są one widoczne z odległości ok. 200 metrów. Przed przejściem znajduje się także powłoka antypoślizgowa, ułatwiająca hamowanie w deszczu. Koszt jednej instalacji, takiej jak w alei KEN, to ok. 60 tysięcy złotych, a więc nawet dziesięć razy mniej niż tradycyjne światła.

Al. KEN - wyniki niezadowalające

Z badań przeprowadzonych przez Politechnikę Warszawską wynika, że po wprowadzeniu aktywnego przejścia na Telekiego kierowcy o 1/3 częściej przepuszczają pieszych (ale średnia dla wszystkich badanych przejść to aż 95%), a średni czas oczekiwania pieszego na przejście spadł o 20% (średnia to 40%), zaś wskaźnik sytuacji konfliktowych spadł o 5% (średnia: 10%).

W głównej alei Ursynowa aktywne przejście nie spowodowało więc radykalnej poprawy bezpieczeństwa pieszych. Dlatego wkrótce zamienione zostanie na tradycyjną sygnalizację świetlną, która stanie także w 10 pozostałych punktach tej arterii. Jest to realizacja zalecenia, jakie wynikają z audytu bezpieczeństwa na ursynowskich zebrach przeprowadzonego przez niezależną firmę z Krakowa.

Drogowcy wierzą jednak, że zamienniki świateł lepiej sprawdzą się na ulicach rzadziej uczęszczanych przez kierowców. Takich jak np. Roentgena. Ogłosili właśnie, że jedno z przejść stanie się "aktywne".

- Na podstawie doświadczeń uzyskanych przez ostatni rok, mamy większą wiedzę na temat warunków jakie muszą być spełnione aby przejście działało poprawnie. Najlepiej sprawdzają się ulice 2-jezdniowe o maksymalnie 2 pasach ruchu o umiarkowanym natężeniu ruchu pieszych i pojazdów - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Spośród 7 przejść między Płaskowickiej a Pileckiego wybrano to przy ul. Makolągwy. Położone najbliżej osiedli i dość popularne wśród przechodniów.

- Wybór lokalizacji poprzedzony analizą zgłoszeń mieszkańców, policji, liczby zdarzeń drogowych, warunkami lokalnymi oraz audytem bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej - tłumaczy Karolina Gałecka.

Przejście przy Makąlągwy ma też gorszą od pozostałych widoczność ze względu na lokalizację na łuku. Dlatego zdaniem drogowców "aktywne" rozwiązanie może się tu sprawdzić. Powstanie ono do końca listopada tego roku.

Sąsiedzi woleliby światła gdzie indziej

Miekszańcy okolicy cieszą się z planowanej inwestycji, ale wskazują też inne, położone nieco dalej przejście, które wymaga natychmiastowej reakcji drogowców.

- Na przejściu przy przystanku autobusowym, naprawdę strach jest przechodzić. Tam to dopiero jest wolna amerykanka! Auta rozpędzają się po wyjeździe z łuku i mają długi prosty odcinek drogi - mówi Paweł. - Przejście przy przystanku - to tu powinno coś się poprawić - dodaje Anna. 

Dodajmy, że w rejonie tego właśnie przejścia 14 czerwca zginęła niepełnosprawna 91-letnia kobieta, potrącona przez kierowcę skody. Do przeanalizowania sytuacji na Roentgena wezwał drogowców radny Paweł Lenarczyk. Na razie nie ma odpowiedzi.

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

hrabiahrabia

2 0

Firma z Krakowa obsra nam komunikacje na Ursynowie. A co im zalezy, sa z Krakowa, nie beda tu stali na swiatlach na kazdym przejsciu... 14:47, 07.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

.,Tomaszek..,Tomaszek.

0 0

Dobrze, że w ogóle będzie przejście. 22:45, 07.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

issaissa

1 0

jak przy Telekiego mógl spaść/wzrosnąc czas oczekiwania na przejscie, skoro tam w ogole nie ma żadnego problemu z przejsciem!!!
Mieszkam na Kabatach, czesto korzystam z tego przejscia i... tam ruchem kieruja przede wszystkim wczesniejsze swiatła! w obu kierunkach!
Czyli...jest czerwone, dla samochodów, przy Wawozowej to mozna swobodnie przejśc przez przejście przy Telekiego.
W druga stronę to samo.
A poza wszystkim...aktywne przejście sprawdza sie w nocy. Za dnia światła są mało widoczne - choc wtedy widać pieszego niby...
W kazdym razie, przy Telekiego nigdy nie było, i nie ma, problemu z przejściem Tak, ze wyniki badań nie oddają, w pełni, korzysci z aktywnego przejscia.
Moim zdaniem. 00:18, 08.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%