Zamknij

Jak segregować śmieci? Pomoże (wreszcie) miejska wyszukiwarka

06:21, 07.11.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:03, 07.11.2019
Skomentuj SK SK

O tym jak trudne jest segregowanie odpadów wie każdy, kto chce rzetelnie podchodzić to tego obowiązku wobec środowiska i przyszłych pokoleń. Miasto uruchomiło specjalną wyszukiwarkę, która odpowie na pytanie co, do którego kosza wrzucić.

Zasady segregacji niby są proste - jest pięć pojemników na osobne frakcje, ale gdzie wrzucić rzecz, którą trudno zakwalifikować? Problematyczne są np. resztki z kurczaka, karton po soku, opakowanie po maśle albo ziemię z doniczki.

W rozwianiu wątpliwości może pomóc uruchomiona właśnie wyszukiwaka #SegregujNa5!, w której szybko i wygodnie sprawdzimy, do którego kosza wyrzucić produkowane przez siebie odpady. Wyszukiwarka zawiera ponad 400 rekordów i ma być na bieżąco uzupełniana o nowe produkty, które zgłoszą użytkownicy.

- Wyszukiwarka powstała dzięki warszawiakom, ich pytaniom, dociekliwości oraz zaangażowaniu w dbanie o środowisko naturalne. Mam nadzieję, że będą często z niej korzystać. Chcemy, żeby wiedza o selektywnej zbiórce odpadów była łatwo dostępna, co wpłynie na lepszą jakość segregacji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Na stronie internetowej: www.segregujna5.um.warszawa.pl znajdziemy również podstawowe zasady selektywnej zbiórki odpadów, można się także sprawdzić w krótkim quizie. Przedstawione są też tam podstawowe zasady selektywnej zbiórki odpadów.

Zatrważające statystyki

W tym roku w Warszawie były stopniowo wprowadzane nowe, bardziej wymagające zasady segregacji odpadów. Miasto prowadzi akcję edukacyjną, która ma ułatwić mieszkańcom wprowadzenie ekologicznych nawyków do swojego życia. Na ulicach czy w metrze możemy spotkać plakaty z informacjami i poradami na temat selekcji odpadów. 

Niestety, mieszkańcy stolicy wciąż narzekają na nieregularny odbiór poszczególnych frakcji odpadów, przepełnione pojemniki oraz brak jasnych zasad.

A gra jest warta świeczki, ponieważ z odpadów zmieszanych można odzyskać tylko ok. 10 proc. surowców. Z kolei z posegregowanego szkła możliwe jest odzyskanie aż 95 proc. surowca, z papieru 80 proc., a z plastiku 60 proc. 

Wg danych Towarzystwa na Rzecz Ziemi aż 75% odpadów w Warszawie trafia do pojemników z napisem "zmieszane". Przypomnijmy, przepisy unijne wymagają, aby do 2020 roku miasta uzyskały poziom co najmniej 50%. Wg ostatnich badań tylko 66 proc. Polaków deklaruje, że segreguje odpady, a 15 proc. z nich twierdzi, że w pełni rozumie system segregacji. 58 proc. badanych przez instytut ARC Rynek i Opinia twierdzi, że segregacja ma sens.

[ZT]14295[/ZT]

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

zenek_blueszenek_blues

1 0

Spodziewam się, że ta miejska wyszukiwarka(nareszcie) będzie zainstalowana w kontenerach śmietnikowych i auto-śmieciarom będzie wyrzucała z pojemników posegregowane śmieci, paczkowane wg rodzaju.
Jeśli mamy szmatki do wyodrębniania kolorów w pralce, urządzenia do robienia snopków, określania wilgotności, skóry, powietrza, monitoring ----- iii --- potrafimy skonstruować urządzenia usprawniające życie w kosmosie, to chyba oczywiste , że zakupiona przez miasto wyszukiwarka o takim selekcjonującym urządzeniu (nareszcie!) pomyślało. 10:56, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

logikalogika

9 0

Jeżeli chcą żeby mieszkańcy wykonywali pracę , która dotychczas odbywała się w sortowniach , to cena za wywóz śmieci powinna być niższa a nie wyższa. 15:17, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hbkhbk

1 0

Wyszukiwarka rewelacja! 15:46, 07.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

A ja kupię  niszczarA ja kupię niszczar

1 0

Co na to Google ? . 23:49, 07.11.2019


PlotPlot

6 1

Wprowadzenie jeszcze wiekszej ilosci smietnikow bylo od samego poczatku skazane na porazke. Kto ma miejsce na kolejne pojemniki w domu ?
Nawet jesli juz zechce trzymac np. szklo obok.. schodze do smietnika a tam wypelnione po brzegi, wyrzucam gdzie akurat jest wolne. 17:26, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%