Zamknij

Filtr do oczka wodnego - jak działa?

20:18, 27.07.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 20:20, 27.07.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Nasze oczko wodne może być prawdziwą oazą spokoju i idealnym tłem do rodzinnych spotkań oraz relaksu w ogrodzie. Jednak oczko będzie przyprawiało nas o niemały ból głowy, jeśli nie zadbamy o odpowiedni system filtracyjny. Nasze oczko szybko może się zazielenić, a wpadające liście i inne zanieczyszczenia odbiorą nam radość z cieszenia się widokiem na nasz prywatny zbiornik.

Odpowiedni filtr do oczka wodnego ma tym większe znaczenie, jeśli myślimy o jego zarybieniu. Niektóre gatunki ryb są bardzo wrażliwe na warunki środowiskowe, panujące w zbiorniku. Dodatkowo, chcemy rybom zapewnić optymalne warunki do rozwoju, a to oznacza czystą i dobrze dotlenioną wodę. W tym wszystkim pomoże nam wybór dobrego filtra do oczka wodnego.

Jak działa filtr w oczku wodnym?

Dobry filtr w oczku wodnym działa na kilku polach. Przede wszystkim, pozbawia wodę wszelkich większych i mniejszych zanieczyszczeń w postaci zeschłych liści, kurzu, resztek pokarmu, jeśli w oczku znajdują się ryby, czy niebezpiecznych związków chemicznych i toksyn (wiele filtrów dostępnych na rynku wyposażonych jest w możliwość filtracji biologicznej, co sprzyja jeszcze dokładniejszemu oczyszczaniu zbiornika). Filtry często wyposażone są dodatkowo w lampę UV, która eliminuje niebezpieczne czy niepożądane bakterie lub toksyny. Taka filtracja utrzymuje wodę w dobrej jakości, czyniąc ją przejrzystą. A to jest dobre i dla nas i dla flory oraz fauny zamieszkującej nasz zbiornik.

Z drugiej strony, filtry pozwalają także uniknąć problemu z glonami, które potrafią namnożyć się w zatrważającym tempie w zbiornikach płytkich, wystawionych na duże działanie promieni słonecznych. Dlatego, jeśli pragniemy uniknąć zielonkawej wody w naszym oczku wodnym, wybór filtra okaże się koniecznym.

Warto także rozważyć zakup pompy fontannowej lub instalację wodospadu czy kaskady. Woda, która poddawana jest ciągłemu ruchowi, stanowi gorsze środowisko do składania jaj przez komary.

Filtry ciśnieniowe i przepływowe

Jednymi z popularniejszych na rynku filtrów do oczek wodnych są filtry ciśnieniowe i przepływowe. Jaka jest różnica pomiędzy nimi?

Filtry ciśnieniowe z reguły zakopywane są w gruncie przy krawędzi oczka, a woda przepływa przez nie pod ciśnieniem. Mogą być także świetne do zasilania kaskad lub strumienia. Tego typu filtry znajdziemy w oczka mniejszych lub średnich.

Z kolei filtry przepływowe znajdą swoje miejsce w zbiornikach nieco większych. Umieszcza się je ponad lustrem wody, a stanowią one świetny wybór do oczek, w których znajdują się wrażliwe ryby, takie jak na przykład karpie KOI.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%