Zamknij

Co jeść po treningu?

17:27, 26.05.2017 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 17:31, 26.05.2017
Skomentuj mat. promocyjne mat. promocyjne

Zmobilizowałeś się na wiosnę i zacząłeś ćwiczyć? Chcesz zrzucić zbędne kilogramy i jesteś zdeterminowany w tym, aby wytrwale dążyć do swoich celów? To bardzo dobrze, ale odmawianie sobie jedzenia po treningu jest błędem, podobnie jak pożeranie słodyczy, fast foodów i popijanie ich słodkimi napojami gazowanymi. Zatem, co powinniśmy jeść po treningu, aby zwiększyć tempo metabolizmu i szybciej móc się cieszyć piękną sylwetką, której każdy Wam pozazdrości?

Białka i węglowodany dla trenujących

Po treningu warto spożyć własnoręcznie przygotowany posiłek, złożony z produktów białkowych i cennych węglowodanów. Połączenie tych dwóch ważnych składników odżywczych sprzyja uwalnianiu się insuliny, a ona z kolei skutecznie odbudowuje utracony podczas ćwiczeń glikogen. Insulina, czyli hormon produkowany w trzustce odpowiada za stymulację transportu aminokwasów do mięśni, przez co przyczynia się do ich lepszej regeneracji. Ma przeciwne działanie do kortyzolu, który sprzyja utracie tkanki mięśniowej.

Dziwić może fakt, że dietetycy zalecają spożywanie po treningu węglowodanów, ale trzeba wiedzieć, jakie powinny być to produkty. Jeśli trenujemy ciężko i intensywnie, dobrze jest wybrać produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Jeśli trenujemy rzadziej niż raz czy dwa razy dziennie, w naszym potreningowym posiłku powinny znaleźć się produkty o średnim lub niskim indeksie glikemicznym (IG).

Posiłek uzupełnimy cennymi tłuszczami, między innymi zawierającymi kwasy omega 3, 6 i 9. Wpływają one korzystnie na zawartość wewnątrzmięśniowych triacyloglicerolii i stanowią źródło energii do pracy mięśni.

Osoby aktywne fizycznie powinny spożywać po treningu posiłki bogate w fitozwiązki, błonnik, witaminy i składniki mineralne - owoce i warzywa.

Wśród produktów, z których możemy komponować posiłki po treningach, wymienić należy:

• kefiry,
• jogurty naturalne,
• jajka,
• orzechy, w tym migdały,
• owoce i warzywa,
• suszone daktyle,
• płatki jaglane,
• bakalie,
• płatki owsiane,
• ryż,
• makaron (najlepiej pełnoziarnisty),
• mięso drobiowe.

Ile i kiedy jeść?

Po treningu porannym powinniśmy zjeść pełnowartościowe śniadanie, które zapewni nam energię do normalnego funkcjonowania przez cały dzień. Czy jednak warto jeść posiłek, kiedy trenujemy w godzinach wieczornych? Jak najbardziej, ale najkorzystniej byłoby przyjąć posiłek potreningowy w ciągu 2 godzin od zakończonych ćwiczeń. Trzeba wiedzieć, że magazynowanie glikogenu i synteza białka zachodzą najszybciej właśnie w takim okresie.

Niezależnie od tego, w jakich godzinach trenujemy, zawsze powinniśmy zjeść posiłek po treningu. Nie spowoduje to nabierania masy ciała, o ile nie będziemy się obżerać. Warto podkreślić, że spożywanie pokarmów po wysiłku pozwala na zwiększenie tempa przemiany materii, a dostarczone składniki odżywcze w posiłku pozwolą na odbudowanie mięśni i zmagazynowanie węglowodanów w postaci glikogenu, nie zaś na dostarczenie energii tkankom tłuszczowym. Bez posiłku po treningu nasz organizm się nie zregeneruje, a my sami nie będziemy mogli z taką samą energią powrócić do ćwiczeń kolejnego dnia.

Więcej informacji o diecie osób aktywnych znajdziesz na myfitness.pl

(mat. promocyjny)

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jannette13jannette13

0 0

Bardzo ciekawy artykuł:)
Wiele informacji na temat tego, jak odpowiednio się odżywiać, można znaleźć także na stronie http://aktywnienaplus.pl . Jest to portal poświęcony zdrowiu i aktywnemu trybowi życia, w związku z czym każdy, komu te kwestie nie są obce, powinien tam zajrzeć:) 10:55, 02.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%