Zamknij

14. Onkobieg. Pobiegliśmy po zdrowie. Z kolejnym rekordem! FOTO

15:00, 12.09.2021 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 19:17, 12.09.2021
Skomentuj SK SK

Ponad 2,2 tys. uczestników w całej Polsce i na świecie, 13 tys. pokonanych kilometrów i rekordowa kwota na pomoc dla pacjentów! W niedzielę odbył się 14. Onkobieg - impreza rekreacyjno-charytatywna, która co roku organizowana jest przy ursynowskiej Onkologii.

Po raz drugi Onkobieg ma charakter wirtualny. Uczestnicy nie przemierzają trasy wokół budynków ursynowskiej Onkologii, a pokonują kilometry w swoich miejscach zamieszkania. Dziś przy ul. Roentgena pojawiło się studio imprezy, z którego transmitowano wydarzenie, symbolicznie biegli też przyjaciele imprezy.

- Do końca nie wiedzieliśmy, jak się uda, ale jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Dostajemy sygnały tak naprawdę z całej Polski. Łączymy się dziś z Polanicą Zdrój, z Ustroniem Morskim, gdzie biegną biegacze w zorganizowanych grupach. Ale są też uczestnicy dosłownie w całym kraju, a nawet zagranicą - mówi Ewa Styś ze Stowarzyszenia "Sarcoma", które organizuje imprezę.

Wśród osób, które pobiegły alejkami przy Narodowym Instytucie Onkologii była Karolina, która uczestniczy w Onkobiegu od 14 lat, czyli od początku.

- To już nasza tradycja. Chcemy wspierać wszystkich chorych. Mówię dzieciom, że zbieramy pieniążki dla chorych dzieci. Myślę, że to bardzo fajna inicjatywa. Liczy się cel, ale zrobiliśmy około 10 kółek - mówi pani Karolina, która biegła z Frankiem i Natalką.

Prawdziwa pomoc, promocja profilaktyki

To bieganie, truchtanie czy po prostu szybki spacer przekładały się na złotówki wsparcia dla pacjentów onkologicznych. Jednym z nich jest Miłosz, któremu "Sarcoma", dzięki Onkobiegowi była w stanie osiem lat temu ufundować protezę nogi. Dziś chłopak ma 18 lat i spełnia swoje marzenia - jest uczniem trzeciej klasy technikum informatycznego. Marzy o podróży do Japonii, by poznawać tamtejszą kulturę.

Stowarzyszenie pomaga również w rozwiązywaniu prostszych, prozaicznych problemów. Wciąż wielu pacjentów, choć leczenie onkologiczne jest bezpłatne, nie stać na dojazdy na terapię. Dochody uzyskane podczas Onkobiegów pozwalają na sfinansowanie biletów na pociąg czy autobus. Onkobiegi są także doskonałą promocją profilaktyki, która w Polsce wciąż kuleje.

- To jest promowanie aktywności fizycznej, a właściwą aktywnością fizyczną zmniejszamy ryzyko zachorowania na nowotwór, na chorobę wieńcową, udar i cukrzycę - więc to jest rewelacja! - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii, uczestnik Onkobiegu z numerem 1.

Profesor, wybitny onkolog, apeluje także o korzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych: mammografii, cytologii, kolonoskopii, które możemy wykonać na Ursynowie - m.in. w Centrum Profilaktyki Nowotworów przy Roentgena 5.

Rekordowa kwota

W tym roku w Onkobiegu wzięło udział ponad 2,2 tys. uczestników. Łącznie pokonali oni - na różne sposoby: biegnąc, chodząc, jeżdżąc na hulajnodze - 13 356 kilometrów, co przełożyło się na rekordową kwotę, którą przekażą Onkobiegowi sponsorzy - 201 340 złotych.

Za rok kolejna impreza - niewykluczone, że już dla wszystkich chętnych w alejkach wokół Narodowego Instytutu Onkologii - na co liczą organizatorzy. Wszystko zależy od tego, jak poradzimy sobie z epidemią koronawirusa.

- Bardzo tęsknimy do czasów, kiedy bardzo tłumnie gromadziliśmy się tutaj pod instytutem onkologii i mamy ogromną nadzieję, że tak będzie podczas piętnastej edycji biegu - mówi Ewa Styś z "Sarcomy".

Dotychczasowe dwa wirtualne biegi udowodniły jednak, że formuła łączona - w Warszawie przy Roentgena - i w każdym miejscu, gdzie tylko zechcą ci, którzy nie mogą przyjechać do stolicy, sprawdza się.

- Liczy się przede wszystkim cel, dla jakiego biegniemy. Przy tej edycji powtarzamy: Mamy wiele startów, ale meta jest jedna - zdrowie i profilaktyka - podsumowują organizatorzy.

Haloursynow.pl jest patronem medialnym Onkobiegu.

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

qwrqwr

4 1

"Profesor, wybitny onkolog, apeluje także o korzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych: mammografii, cytologii, kolonoskopii, które możemy wykonać na Ursynowie - m.in. w Centrum Profilaktyki Nowotworów przy Roentgena 5." Jasne, tylko najbliższy termin na połowę kwietnia przyszłego roku. W przypadku czerniaka w tym czasie pacjent 3 razy zdąży umrzeć. 08:54, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%